PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

FotoSan: silna lampa stosowana w terapii fotodynamicznej

Autor: miro • Źródło: miro
04-12-2013, 13:55
FotoSan: silna lampa stosowana w terapii fotodynamicznej FotoSan: silna lampa stosowana w terapii fotodynamicznej (foto: dystrybutor)
FotoSan - system do dezynfekcji tkanek aktywowanej światłem jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia infekcji w jamie ustnej.

Dezynfekcja aktywowana światłem (Light Activated Desinfection LAD) jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia infekcji w jamie ustnej. Polega na zastosowaniu substancji wrażliwej na działanie światła czerwonego (tzw. fotouczulacz), która wiąże się ze strukturami mikroorganizmów, a nie wiąże się z komórkami ludzkimi. Pod wpływem strumienia światła czerwonego tworzy się tlen singletowy i reaktywne formy tlenu (Reactive Oxygen Species ROS), które natychmiast niszczą mikroorganizmy, nie mają przy tym żadnego wpływu na tkankę ludzką.

Natychmiastowy efekt terapii
Minuta lub dwie po zakończeniu zabiegu znikają objawy infekcji (efekt terapii LAD jest natychmiastowy, ponieważ aktywny proces chemiczny przebiega w ułamku sekundy).
Bezpośrednio po zabiegu dopuszczalne jest nawet usunięcie trzonowca.
Metoda ta skuteczna jest wobec wszystkich mikroorganizmów (bakterie, wirusy i grzyby) - oczywiście w przypadku gdy fotouczulacz dotrze do nich (z kolei światło musi zaktywizować fotouczulacz).

Wszystkie mikroorganizmy są wrażliwe na terapię LAD, jednakże nie wszystkie w takim samym stopniu. Zależy to od wielu czynników, np. budowy ściany komórkowej. W przypadku grubszej i bardziej złożonej struktury chroniącej mikroorganizmy (np. biofilm) - konieczna jest wyższa dawka. Skuteczność działania pozostaje niezmienna -jeżeli czas leczenia będzie wystarczająco długi, bo wówczas zniszczyszone zostaną wszystkie patogenne mikroorganizmy.

Zastosowana metoda nie powoduje rozwijania oporności mikroorganizmów (destrukcja mikroorganizmów zachodzi w ułamku sekundy).
Możliwość wielokrotnego stosowania terapii (bez ograniczeń). Nie występują efekty uboczne.
Terapię LAD można bezpiecznie stosować wielokrotnie podczas każdej wizyty.
Brak działań niepożądanych (fotouczulacz nie wiąże się z komórkami ludzkimi lecz tylko z komórkami mikroorganizmów).
Wytworzone podczas reakcji fotodynamicznej reaktywne formy tlenu niszczą mikroorganizmy wciągu nanosekund.

Zmniejszenie głębokości kieszeni przyzębnych
Zastosowanie terapii FotoSan redukuje głębokość kieszeni przyzębnych. Kieszenie powinny być poddawane działaniu lampy FotoSan co trzy miesiące, aż ich głębokość zostanie zredukowana co najwyżej do 4 mm.

Mikrobiologia kieszeni
Zabieg z użyciem lampy FotoSan zmienia mikrobiologię kieszeni. Ocenia się, że 15 proc. wszystkich mikroorganizmów stanowią mikroorganizmy patogenne i prawie 2/3 z nich stanowią tzw. czerwone kompleksy. Po jednym zabiegu z użyciem lampy FotoSan i po jednym miesiącu mikroorganizmy patogenne sa redukowane do 1,0 proc., czerwone kompleksy - do 13 proc., a większość mikroorganizmów patogennych tworzy mniej szkodliwe zielone i żółte kompleksy.

SŁOWA KLUCZOWE
dezynfekcja   FotoSan   Marku  

POLECAMY W SERWISACH