• Suchy zębodół to niezwykle bolesne powikłanie zabiegu ekstrakcji zęba (szczególnie ósemek). Dolegliwość ta wynika z braku skrzepu w zębodole. Ból w niektórych przypadkach utrudnia normalne funkcjonowanie, promieniuje do skroni, ucha i oczodołu. Pojawiają się zaburzenia smaku i nieprzyjemny zapach z ust. Dziąsło jest obrzęknięte, zaczerwienione i bardzo wrażliwe
 • Suchy zębodół, czyli poekstrakcyjne zapalenie zębodołu występuje nawet w 30 proc. zabiegów usuwania zębów mądrości
 • Badano skuteczność fotobiomodulacji, łyżeczkowania rany i opatrunku do leczenia stanów zapalnych zębodołu. Wyniki publikuje International Dental Journal

 

Suchy zębodół. Powikłanie ekstrakcji ósemki

Przeprowadzono badania skuteczności leczenia suchego zębodołu metodą fotobiomodulacji. Na ranę aplikowano także antyseptyczną i przeciwbólową pastę, przeznaczoną do leczenia niegojącego się miejsca po usuniętym zębie. O wynikach informuje International Dental Journal.

Poekstrakcyjne zapalenie zębodołu (ang. alveolar osteitis), powszechnie określane jako „suchy zębodół”, jest najczęstszym powikłaniem po zabiegu usuwania zęba. Objawy pojawiają się między 1. a 3. dniem po ekstrakcji. Pacjent zgłasza bardzo silny ból w miejscu zabiegu, który często promieniuje do okolicy ocznej, skroniowej i małżowiny usznej praz nieprzyjemny posmak w ustach.

W badaniu klinicznym stwierdza się halitozę, powiększenie i wrażliwość węzłów chłonnych podżuchwowych. Przyczyną tej patologii jest utrata skrzepu, który jest najlepszym, biologicznym opatrunkiem dla zębodołu oraz rozwój stanu zapalnego. Zębodół nie goi się.

Suchy zębodół występuje nawet w 5 proc. przypadków ekstrakcji zębów, ale aż u 30 proc. przypadków ekstrakcji ósemki, informuje International Dental Journal. 

Suchy zębodół u kobiet. Antykoncepcja hormonalna czynnikiem ryzyka

Czynniki zwiększające ryzyko suchego zębodołu:

 •  urazowe ekstrakcje,
 • palenie papierosów,
 • doustne środki antykoncepcyjne,
 • płeć żeńska,
 • istniejące wcześniej infekcje takie jak przewlekłe zapalenie przyzębia w miejscu ekstrakcji.

Lekarz dentysta zakłada na ranę specjalny opatrunek, który łatwo przylega do ścian zębodołu i łagodzi odczucie bólu. Przyspiesza naturalny proces gojenia się rany, który został zaburzony wskutek braku skrzepu.

Fotobiomodulacja jest wykorzystywana m. in. do stymulacji procesu gojenia się urazów powstających w wyniku radioterapii.  Światło podczerwone o małej dawce aktywuje białka TGF-beta 1, które kontrolują komórki zaangażowane w proces regeneracji tkanki. Zastosowanie tej metody na modelu zwierzęcym wykazało, że rany poddane fotomodulacji wygoiły się średnio w 42 dni w porównaniu z 61 dniami gojenia ran bez zastosowania terapii światłem. 

Niegojąca się rana po usuniętym zębie. Wymaga starannego leczenia

Do tej pory nie oceniano skuteczności leczenia suchego zębodołu połączoną metodą - fotobiomodulacji rany pokrytej już opatrunkiem do leczenia stanów zapalnych zębodołu, podkreślają naukowcy z College of Dentistry, Princess Nourah Bint Abdulrahman University, w Arabii Saudyjskiej.

 W badaniu wzięło udział 55 pacjentów z suchym zębodołem, który powstał po usunięciu trzeciego trzonowca. Pacjenci zostali w sposób losowy przydzieleni do jednej z czterech grup, wobec których zastosowano różne metody leczenia:

 • łyżeczkowanie rany i  irygacja solą fizjologiczną
 • łyżeczkowanie i opatrunek w miejscu ekstrakcji, który był zmieniany co 48 godzin aż do ustąpienia dolegliwości bólowych
 • łyżeczkowanie i opatrunek na ranę, a następnie fotobiomodulacja przy użyciu lasera diodowego (o długości fali 660 nm)
 • sama fotobiomodulacja.

Do oceny intensywności bólu zastosowano wizualną skalę analogową, z której korzystano przez trzy dni po zabiegu ekstrakcji ósemki co  6 i 12 godzin. 

Najskuteczniej hamowało dolegliwości bólowe połączenie fotobiomodulacji z łyżeczkowaniem rany, którą pokryto opatrunkiem do leczenia stanów zapalnych zębodołu, jak napisali w podsumowaniu autorzy badania.