PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fluoroza. Białe plamy na zębach. Kumulacja wielu czynników

Autor: miro • Źródło: infoDENT24.pl
04-08-2022, 18:27
Fluoroza. Białe plamy na zębach. Kumulacja wielu czynników Fluor w paście do zębów nie stwarza niebezpieczeństwa Fot. AdobeStock
Fluoroza to choroba objawiająca się uszkodzeniami tkanek twardych, głównie szkliwa zębów. Jej najbardziej charakterystycznym objawem są białe plamy na zębach. Złym pomysłem jest profilaktyczne unikanie pasty z fluorem.
  • W przypadku gdy stężenie fluoru jest zbyt wysokie, pierwiastek ten ma działanie odwrotne od pożądanego, osłabia strukturę szkliwa. Objawia się to powstawaniem, białych plam na zębach
  • Ilość fluoru, zawartego w pastach do zębów (stosowanych prawidłowo) jest zbyt nikła, aby spowodować fluorozę
  • Przebieg leczenia fluorozy zależy od stadium choroby. Na wstępnym jej etapie (białe plamki), można zastosować rozjaśnianie zęba lub profesjonalnie wykonane ścieranie i polerowanie zęba z rozjaśnianiem
  • Żadne domowe sposoby, mające zaradzić objawom fluorozy, nie rozwiążą problemów
  • Skuteczność past z fluorem w zapobieganiu próchnicy została potwierdzona w ponad stu badaniach klinicznych

Fluor w paście do zębów - niezbędny

O niskim stanie wiedzy Polaków na temat higieny jamy ustnej może świadczyć fakt, że w jednym z badań (sprzed kilku lat)  ponad 90 proc. ankietowanych Polaków uznało za nieprawdziwe stwierdzenie, iż fluor, obecny w pastach do zębów i wielu innych produktach do higieny jamy ustnej, wzmacnia szkliwo zębów.

Tymczasem World Dental Federation przypomina, że skuteczność past z fluorem w zapobieganiu próchnicy została potwierdzona w ponad stu badaniach klinicznych prowadzonych wśród dzieci i dorosłych od lat 50. XX wieku. 

Niewątpliwie pierwiastek ten pomaga zapobiegać próchnicy. Fluor łączy się ze strukturą mineralną szkliwa i sprawia, że jest ono mniej wrażliwe na ataki kwasów występujących po spożyciu pokarmu.

Nadmiar fluoru szkodliwy dla zębów

Gdy stężenie fluoru jest zbyt wysokie, fluor ma działanie odwrotne od pożądanego, osłabia strukturę szkliwa. Objawia się to powstawaniem, białych plam na zębach, które w kolejnych etapach zmienić się mogą w większe wysepki o żółto-pomarańczowym zabarwieniu.

Ilość fluoru, zawartego w pastach do zębów (stosowanych prawidłowo) jest zbyt nikła, aby spowodować fluorozę. Tylko nagromadzenie różnych źródeł fluoru może wywołać fluorozę. U dzieci spożycie fluoru nie powinno przekraczać 0,05 mg/kg masy ciała dziennie. Czy tak jest - zależy nie tylko od stosowanych past do zębów (te z pewnością nie są niebezpieczne, bo mogą dostarczyć  - przy prawidłowej higienie - co najwyżej dawkę na poziomie 0,2 mg), ale także od pitej wody, codziennej diety (ryby morskie, herbata, rośliny strączkowe, niektóre wody gazowane są bogate w fluor), w końcu nawet od wdychanego powietrza.

Fluoroza jest nieodwracalna. Szkliwo nie regeneruje się, ale stosowane zabiegi mogą poprawić estetykę zęba i pewnym stopniu go wzmocnić.

Fluoroza - jak postępować

Przebieg leczenia zależy od stadium fluorozy. Na wstępnym etapie choroby (białe plamki), można zastosować rozjaśnianie zęba lub profesjonalnie wykonane ścieranie i polerowanie zęba z rozjaśnianiem. W cięższych stadiach to nie wystarczy. 

W rozwiniętym stadium fluorozy leczenie polega na usunięciu zmineralizowanej części zęba i założeniu kompozytu estetycznego. Pacjentom pełnoletnim można zaproponować licówki ceramiczne -

W przypadku zębów mlecznych zasadne jest  usunięcie chorobowo zmienionego obszaru szkliwa i zabezpieczenie jego powierzchni przed próchnicą poprzez nałożenie lakieru lub kompozytu wzmacniającego ząb.

Domowe metody zaradcze

Żadne domowe sposoby, mające zaradzić objawom fluorozy, nie są skuteczne. Dmuchanie na zimne i profilaktyczne stosowanie własnej roboty past do zębów bez fluoru może przynieść więcej szkód niż pożytku. Pojawia się wówczas wysokie ryzyko wzrostu próchnicy, ponieważ nie działa fluor dający najlepszą ochronę przed zagrożeniem.

Osoby mające na uwadze ekologiczne rozwiązania, zamiast eksperymentować i stawiać najczęściej na nieszczęśliwe pomysły, powinni poszukać ekologicznych past z fluorem. To zdecydowanie lepszy pomysł na utrzymanie równowagi pomiędzy ekologicznym stylem życia a potrzebami zdrowotnymi organizmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH