PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

FDI: prof. Peter Mossey o leczeniu rozszczepu wargi i podniebienia

Autor: nieck • Źródło: en
09-07-2021, 11:01
Rozszczep wargi i podniebienia to najczęściej występująca wada wrodzona twarzoczaszki (1 na 500 urodzeń). Niestety, wiele dzieci nigdy nie przechodzi operacji rekonstrukcyjnej, której tak bardzo potrzebują.

Jak powinna wyglądać idealna opieka nad pacjentami z rozszczepem? 
Opieka nad tymi pacjentami  wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Istnieje długa lista specjalizacji, z których niektóre są uważane za niezbędne dla każdego dziecka z rozszczepem podniebienia, takie jak chirurgia , terapia mowy i języka, a w przypadku przeszczepu kości wyrostka zębodołowego - ortodoncja.

Z drugiej strony, niektóre specjalności są wprowadzane selektywnie w zależności od dostrzeganych potrzeb i obejmuje to poradnictwo genetyczne; medycynę uszu, nosa i gardła, jeśli występują problemy ze słuchem oraz opieka psychologiczna.

Badania wyjaśniają skąd tak duża podatność na próchnicę u dzieci z zajęczą wargą

U zdrowych osób gruczoły ślinowe wydzielają ślinę o specyficznych właściwościach. Dzięki nim ślina jest jedną z barier obronnych organizmu. Substancje, które zawiera utrzymują kwasowość środowiska jamy ustnej na właściwym poziomie. Tymczasem, jak informowaliśmy w tekście -  Naukowcy: wiemy więcej o stomatologicznych problemach dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia, mutacja genowa odpowiedzialna za rozszczep wargi i podniebienia, powoduje także zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów ślinowych. U dzieci z tą mutacją środowisko jamy ustnej jest nadmiernie zakwaszone i zawiera zbyt dużo chorobotwórczych bakterii. Prowadzi to do problemów z dziąsłami i niezwykle szybko postępującego procesu próchnicowego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH