Nowa klasyfikacja, mająca na celu umożliwienie dentystom stawianie trafniejszej diagnozy, skuteczniejsze zapobieganie i leczenie chorób przyzębia ukazała się w czerwcu 2018 r. Recenzowało ją blisko stu ekspertów z całego świata.

- Nowa klasyfikacja to precyzyjne medyczne ujęcie problemu w stomatologii, które jest o wiele prostsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka, mówił podczas swego wystąpienia na dorocznej konferencji FDI w San Francisco prof. Søren Jepsen, periodontolog z University of Bonn w Niemczech. 

Choroby przyzębia w świetle nowej klasyfikacji są podzielone na trzy ogólne kategorie: 
- choroby dziąseł,
- zapalenie przyzębia,
- inne stany chorobowe mające wpływ na przyzębie.

W kategorii zapalenie przyzębia wydzielono:
- zapalenie przyzębia
- martwicze choroby przyzębia
- zapalenie przyzębia jako objaw chorób ogólnoustrojowych. 

Wszyscy zgodzili się, że krwawienie powodowane przez delikatne badanie sondą periodontologiczną jest objawem stanu zapalnego dziąseł, podkreślał prof. Søren Jepsen. 

Dentysta przed postawieniem diagnozy powinien rozważyć ogólne zdrowie pacjenta i niektóre z czynników ryzyka, a szczególnie:
- palenie papierosów, 
- różnorodność diety - np. niedobory witaminy C
- zmiany hormonalne, np. dojrzewanie,
- cukrzycę.

Klasyfikacja zawiera nowe kategorie opierające się na zaawansowaniu, rozległości chorób, tempa rozwoju oraz złożoności leczenia. Zatem zapalenie przyzębia podzielono na cztery kategorie:

Etap I: Początkowe zapalenie przyzębia
Etap II: Umiarkowane zapalenie przyzębia
Etap III: Ciężkie zapalenie przyzębia z możliwością dodatkowej utraty zębów
Etap IV: Ciężkie zapalenie przyzębia z możliwością utraty uzębienia

Zapalenie przyzębia jako objaw chorób ogólnoustrojowych klasyfikuje się biorąc pod uwagę zasadniczą chorobę ogólną, zgodnie z kodem ICD.

Wyszczególniono trzy stopnie uwzględniające ogólne zdrowie pacjenta, czynniki ryzyka,  przesłanki lub ryzyko szybkiej progresji oraz przewidywaną reakcję na leczenie:

Stopień A: Wolne tempo progresji
Stopień B: Średnie tempo progresji
Stopień C: Szybkie tempo progresji

- Chociaż etap zaawansowania zapalenia przyzębia pozostanie bez zmian, ale już jego stopnień można podnieść po leczeniu periodontologicznym w połączeniu z rzetelną współpracą pacjenta i skuteczną kontrolą czynników ryzyka, podkreślał prof. Jepsen said.

Peri-implantitis
Po raz pierwszy eksperci dokonali także klasyfikacji chorób rozwijających się wokół implantów. Dr Jepsen podkreślał znaczenie badania sondą periodontologiczną i częstych kontroli, które powinny być podstawowym postępowaniem lekarza po postawieniu diagnozy. Klasyfikacja może się wydawać zawiła, ale w przypadku konkretnego pacjenta, ale w końcu pomoże w postawieniu bardzo precyzyjnej diagnozy, mówił prof. Jensen. 

Choroby i stany chorobowe wokół implantu podzielono na cztery kategorie:
- Brak zmian wokół implantu,
- Zapalenie błony śluzowej wokół implantu,
- Peri-implantitis,
- Ubytek tkanek miękkich i twardych wokół implantu

Czytaj także: perio.org.pl