Farmy nowych zębów coraz bliżej
- Jest to forma zabezpieczenia tych wartościowych komórek np. dla dziecka, które przechowywane są w specjalnych bankach komórek macierzystych. Potencjał leczniczy komórek macierzystych wyizolowanych z ludzkich zębów jest znaczny, a ich pozyskanie z miazgi o wiele mniej inwazyjne niż ze szpiku. W przyszłości istnieje możliwość ich zastosowania w medycynie, np. terapii chorób systemowych, a także szerokiej gamie zabiegów stomatologicznych. Aktualnie, mówi się, że komórki macierzyste z miazgi zębów stanowią przyszłość endodoncji regeneracyjnej, ze względu na swój udział w funkcji obronnej miazgi – mówi ekspert.
Komórki macierzyste nadzieją dla zagrożonych utratą uzębienia
Aktualnie ząb objęty próchnicą nie ma zdolności autoregeneracji, więc podlega on leczeniu, w którym uszkodzoną tkankę twardą zęba usuwa się, a w jej miejsce zakłada wypełnienie stomatologiczne. Ratunkiem bywa również leczenie kanałowe, ale w części przypadków nawet taka terapia nie pozwala na zachowanie zęba. Zdaniem wielu naukowców, komórki macierzyste mogłyby być wybawieniem w takich beznadziejnych przypadkach. I rzeczywiście, przykładów na leczniczy potencjał komórek macierzystych jest coraz więcej.
Jedno z badań przeprowadzonych na myszach wykazało, że innowacyjny lek - Tideglusib, wykorzystywany w terapii choroby Alzheimera, wspiera zęby w regeneracji i umożliwia leczenie próchnicy bez bólu i borowania. W jaki sposób? Jak zapewniają badacze, lek stymuluje komórki macierzyste w miazdze zębów aż do całkowitej regeneracji zębiny, czyli tkanki zlokalizowanej pod szkliwem, w której próchnica powoduje ubytki.
Powodem, dla którego taka metoda działa w przypadku uzębienia jest fakt, że zęby posiadają naturalny mechanizm regeneracji zębiny, który jednak na pewnym etapie jest hamowany przez enzym GSK-3. Tideglusib blokuje ten enzym, dzięki czemu ząb może dalej się odnawiać.
Ograniczeniem tego typu badań jest fakt, że najczęściej są one prowadzone na gryzoniach i potrzeba wielu lat, aby metody mogły być z powodzeniem zastosowane u ludzi. Mając jednak na uwadze, że naukowcy korzystając m.in. z leków czy laserów potrafią zregenerować uszkodzoną tkankę zębową np. myszy, to za kilkanaście, kilkadziesiąt lat możliwe będzie wyhodowanie całkiem nowego zęba – również u człowieka.
Z kolei w 2018 r. innowacyjne badania z wykorzystaniem komórek macierzystych przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii i Czwartego Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Xi'an u dzieci po urazach zębowych. Uczeni najpierw pobrali komórki macierzyste z miazgi zęba mlecznego, umożliwili im wzrost w warunkach laboratoryjnych, a następnie użyli ich w celu regeneracji uszkodzonych zębów.
Po wykonanym eksperymencie okazało się, że w tej grupie dzieci doszło do lepszego rozwoju korzenia niż w grupie kontrolnej. Dodatkowo, dzieci z czasem odzyskały czucie w tkance uszkodzonych zębów. Choć wyniki są rokujące, to jak podkreślają autorzy badań, tego typu leczenie działa tylko u pacjentów, którzy nadal posiadają zęby mleczne, więc nie można go zastosować u dorosłych.
Strona: 2 z 4

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Tylko 1/3 krajów zezwala dentystom na wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19
newsDENT -
Stomatolog Patrycja Chowańska z wielkim sercem
newsDENT -
SARS-CoV-2: z okularami trzykrotnie mniejsze ryzyko zakażenia przez oczy
techDENT -
Jak zminimalizować obrzęk i ból po wszczepieniu implantów
techDENT -
Przechorowanie COVID-19 chroni przed ponownym zakażeniem koronawirusem
newsDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Higienistki stomatologiczne rezygnują z pracy
bizDENT -
Powszechny strach przed dentystą
lifeDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa Śródmieście, mazowieckie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Międzyrzec Podlaski, lubelskie -
lekarz dentysta
Mińsk Mazowiecki, mazowieckie