PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Farmaceutyki stymulujące próchnicę

ms
07-05-2019, 11:10
Farmaceutyki stymulujące próchnicę Kserostomia grozi próchnicą (foto: pixabay)
Wrocławski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym wskazał na kilkaset farmaceutyków mogących szkodzić uzębieniu. Część leków może przyspieszać rozwój próchnicy, zwiększając podatność na schorzenia dziąseł. Najbardziej niebezpieczne są te farmaceutyki, które przyjmuje się przewlekle.

Suchość w ustach, jako skutek uboczny wywołuje ponad 400 farmaceutyków. Na liście tej znajdują się m.in.: antydepresanty, leki uspokajające, antyhistaminowe, moczopędne i na serce (np. inhibitory konwertazy angiotensyny), specyfiki stosowane w chorobie Parkinsona, Alzheimera. Niebezpieczna pod tym względem jest także hioscyna obecna w środkach przeciw chorobie lokomocyjnej. 

Niestety suchość w ustach i próchnica często idą w parze.

Czynniki prowadzące do degradacji poziomu śliny w jamie ustnej:
papierosy, alkohol (np. zawierające garbniki czerwone wino), mocne herbaty, kawa (odwadniają organizm) słodzone soki i napoje, ostre przyprawy typu chilli, tłusta dieta, słone i suche produkty jak orzechy lub krakersy, płyny do płukania jamy ustnej z dodatkiem alkoholu, pasty do zębów z SLS w składzie, słodycze

Czynniki wspierające ilość śliny w jamie ustnej:
woda mineralna, herbaty ziołowe, guma do żucia bez cukru, warzywa i owoce z dużą ilością wody np. jabłka, arbuzy, pomidory, ogórki lub cierpkie i kwaśne np. pomarańcze, grejpfruty, kiwi, żurawina, produkty, które pobudzają produkcję śliny np. twarde żółte sery, cykoria endywia, przyprawy jak imbir.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PTS   kserostomia   leki  

POLECAMY W SERWISACH