PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Era lasera spod znaku 9,3 mikrona

Autor: miro • Źródło: miro
27-02-2014, 07:54
Era lasera spod znaku 9,3 mikrona Era lasera spod znaku 9,3 mikrona
Dotychczas w gabinetach dentystycznych królowały lasery emitujące falę elektromagnetyczną o długości pomiędzy 2,7 a 2,9 mikrona. Za sprawą amerykańskiej firmy Convergent Dental ta hegemonia wkrótce ma się skończyć.

Nowy trend wyznacza unikatowy laser Solea, który w lutym 2013 r. otrzymał akceptację FDA na stosowanie do zabiegów medycznych na tkankach twardych, zaś w lipcu 2013 r. zgodę FDA rozszerzono także na tkanki miękkie.

Michael Cataldo, prezes Convergent Dental tak opisywał podczas Yankee Dental Congress w Bostonie (29 stycznia - 2 lutego 2014 r.) zalety laserowego urządzenia Solea.

- Laser Solea CO2 emituje koherentną wiązkę światła o długości 9,3 mikrona. Okazało się, że dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania 95 proc. pacjentów nie odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu. Połowa pacjentów twierdziła, że nie miała żadnych doznań związanych z pracą lasera, 45 proc. natomiast raportowała, iż czuła nieznaczny chłód i ucisk. Tylko 5 proc. ochotników twierdziło, że doznawało bólu.

Naukowcy zgodnie twierdzą, że długość laserowego światła, zawierająca się pomiędzy 9,3 a 9,6 mikronów, jest tą, której energię w sposób maksymalny absorbuje woda lecz w stopniu niewielkim - szkliwo zębów.

Convergent Dental opracowało urządzenie, które doskonale spełnia zadania w gabinecie dentystycznym, a przy tym jest niedrogie i niewielkie. Moc lasera, bliska 500 W, w zasadzie wykorzystywana jest tylko sporadycznie, w newralgicznych momentach zabiegu. Większość czasu urządzenie pracuje z mocą zaledwie 25 W.

W laserze Solea strategiczne znacznie ma oprogramowanie komputerowe, dzięki któremu parametry pracy urządzenia analizowane są aż 10 tys. razy na sekundę. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne cięcia przy przechodzeniu z tkanek twardych do miękkich i odwrotnie.
W efekcie rola ręcznego (a w zasadzie nożnego) sterowania pracą lasera, tak powszechna w gabinecie stomatologicznym, została ograniczona do minimum.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
laser stomatologiczny   FDA   Solea   Convergent Dental  

POLECAMY W SERWISACH