Moda na idealny uśmiech sprawia, że wiele osób wkłada w szczotkowanie zębów mnóstwo energii. Skutki bywają także negatywne, tego tak ważnego przecież dla zdrowia jamy ustnej codziennego  zabiegu.

Wyniki badania naukowego wskazują, że kobiety, które generalnie częściej dbają o higienę jamy ustnej, mają wyższe ryzyko cofania się linii dziąseł - tak jak osoby które szczotkują zęby głównie ruchami poziomymi, do przodu i do tyłu, zamiast w górę i w dół oraz ruchami okrężnymi.

Recesja dziąseł występowała u 80 proc. przebadanych osób. Oczywiście choroby przyzębia to nadal przyczyna numer jeden problemu zaniku dziąseł - a choroby przyzębia powoduje  brak szczotkowania niż szczotkowanie zbyt mocne.

W badaniu prowadzonym przez Bristol Dental School wzięło udział 349 osób w wieku 18-35 lat, które regularnie odwiedzały dentystę. Okazało się że u większości stwierdzono cofniętą linię dziąseł na poziomie ponad 2 mm, czyli przekraczającym ten w miarę typowy dla młodych dorosłych ludzi. Badacze podejrzewają, że przyczyną jest zbyt intensywne szczotkowanie zębów, choć dowody na to nie są jednoznaczne.

Cofanie się linii dziąseł u osób bez choroby przyzębia obserwowano najczęściej w okolicy zębów przednich. To może być skutek błędnych nawyków higienicznych - na szczotkowanie ludzie poświęcają  przeciętnie 55 s i w 90 proc. tego czasu skupiają się na zewnętrznej powierzchni zębów.  W najbardziej skrajnych przypadkach cofającej się linii dziąseł potrzebny jest przeszczep dziąsła. Często recesja dziąseł prowadzi także do nadwrażliwości zębów.

- Reklama i przykład płynący od celebrytów sprawiają, że ludzie są bardziej świadomi kwestii zdrowia stomatologicznego i pragnąć mieć ładniejsze zęby. I to może prowadzić do zbyt mocnego nacisku przy szczotkowaniu, w przekonaniu że w ten sposób można uzyskać bielsze zęby, mówi Ian Dunn z Council of the British Society of Periodontology.

Pacjenci, u których występuje cofanie się linii dziąseł często mają cienką tkankę dziąseł - może to być cecha naturalna, albo częściowy efekt nadmiernie stłoczonych zębów, czy leczenia ortodontycznego.

- Nie brakuje badań nad siłą z jaką używana jest szczoteczka tradycyjna, analizowane jest zużycie włosia, ale nikt do tej pory nie sprawdzał klinicznych konsekwencji cofania się linii dziąseł. Czynniki ryzyka powiązane ze szczotkowaniem zębów to czas, siła oraz okres po jakim wymieniana jest szczoteczka - podkreśla prof. Damien Walmsley z British Dental Association.