PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ekstrakcje zdrowych zębów na żądanie pacjenta

Autor: nieck • Źródło: en
08-04-2022, 08:45
Ekstrakcje zdrowych zębów na żądanie pacjenta Niecodzienna sytuacja, to pacjent domagający się ekstrakcji zdrowego zęba Fot. Shutterstock
Niewielu pacjentów prosi o usunięcie zdrowych zębów i chociaż dentyści raczej nie podejmują się takiego zabiegu, wielu jednak usuwa zęby "na żądanie", donoszą naukowcy.
  • Jak często pacjenci domagają się usunięcia zdrowego zęba?
  • Jak na prośbę ekstrakcji zęba z powodu niestomatologicznego reagują dentyści?

Niewielki odsetek pacjentów prosi o usunięcie zdrowych zębów. Jak duży? Według badania wśród holenderskich dentystów od 3,6 proc. do 5,9 proc. osób chce by dentysta wykonał ekstrakcję jednego lub więcej zdrowych zębów.

Dlaczego pacjenci proszą o usunięcie zdrowego zęba?

Motywacje tych próśb mogą być przeróżne. Bardzo często pacjent deklaruje, że nie ma pieniędzy na leczenie, często taka decyzja wynika z lęku przed leczeniem stomatologicznym, a nawet z norm kulturowych, pisze dr Dyonne Liesbeth Maria Broers z Academic Centre for Dentistry w Amsterdamie, w Holandii.

Jako pierwsza podjęła próbę zbadania, jak często pacjenci chcą usuwać zdrowy ząb - , jeden, kilka,  a nawet wszystkie. Jej pracę  opublikował Journal of the American Dental Association

Dentyści nie powinni godzić się na wykonanie takiego zabiegu, gdyż ekstrakcja bez powodów stomatologicznych może być szkodliwa. Nikt nie może wymagać od nich przeprowadzenia ekstrakcji, ani od strony prawnej ani etycznej nie ma to uzasadnienia, przypomina dr Broers.

Co pokazał sondaż wśród dentystów

By przekonać się jak często pacjenci domagają się ekstrakcji zębów zdrowych, badaczka przeprowadziła ankietę wśród 242 dentystów pracujących w Holandii.

W ciągu niespełna trzech lat, kiedy badanie było prowadzone,  68 proc. dentystów przyznało, że zwracano się do nich z prośbą o usunięcie zdrowego zęba. Ogólnie rzecz biorąc, tego typu prośby były rzadkie – około połowa dentystów miała w tym czasie pięć lub mniej takich sytuacji, 20 proc. lekarzy słyszała takie prośby do od maksymalnie 10 pacjentów. Jednak prawie 9 proc. respondentów przyznało, że nawet do 30 pacjentów prosiło ich o ekstrakcję zębów.

Najczęściej przyczyną był brak funduszy na leczenie stomatologiczne (50 proc.), psychologiczne i finansowe powody -  28 proc. pacjentów,  tylko psychologiczne 18 proc., zaś inne powody przyświecały 4 proc. osób.

W ocenie dentystów 88 proc. tych żądań była kierowana pod ich adresem przez osoby w pełni kompetentne, by podejmować decyzje na temat swojego zdrowia. W sumie aż 76 proc. wniosków o ekstrakcję zostało przyjętych, a tylko 4 proc. lekarzy dentystów żałuje że przeprowadziło zabieg usunięcia zdrowego zęba. Natomiast większość, bo aż 82 proc. dentystów gdy rozpatruje czysto teoretyczną sytuację uważa, że kategorycznie odmówiłaby przeprowadzenia ekstrakcji.

Czy to etyczne usuwać zdrowy ząb na żądanie

Niektórzy respondenci bronili swoich decyzji twierdząc, że jeśli dentysta ma zgodę pacjenta, to każda jego interwencja jest prawnie i etycznie dozwolona. Nawet taka, która nie jest konieczna z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej.

Jednak z taką oceną badaczka się nie zgadza. - Zgoda pacjenta ma moc etyczną i prawną tylko wtedy, gdy planowane leczenie mieści się w standardzie opieki stomatologicznej, podsumowuje dr Broers.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ząb   ekstrakcja   leczenie stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH