Ekstrakcja zęba z powikłaniem w postaci ropnia płuca

- Ekstrakcja ósemki doprowadziła do powstania groźnego dla życia ropnia płuca.
- Mężczyzna dochodził do zdrowia przez dwa miesiące. Przed feralną ekstrakcją miał dobrą higienę jamy ustnej, nigdy nie przechodził choroby płuc, a po zabiegu stomatologicznym był leczony antybiotykami.
- Ten przypadek podkreśla znaczenie monitorowania pacjentów pod kątem oznak infekcji po zabiegu usuwania zębów, napisał dr Hiroki Tashiro z Saga University Hospital w Japonii.
Zdrowy 45-letni mężczyzna doznał niewydolności oddechowej, po wizycie u chirurga stomatologicznego, który mu usunął ósemkę. Okazuje się, że bakterie z jamy ustnej, które wniknęły do krwiobiegu podczas zabiegu ekstrakcji, w krótkim spowodowały ropień w płucach. Opis tego przypadku zamieścił periodyk Chest.
- Gorączka i objawy ze strony układu oddechowego, które pojawiają się po ekstrakcji zęba, nawet u pacjenta leczonego antybiotykami po zabiegu przeprowadzonym w warunkach gabinetu stomatologicznego, to wskazania do bardzo dokładnych badań – podkreśla dr Hiroki Tashiro.
W bakteriach z jamy ustnej całe zło
Ropnie płuca powodują najczęściej bakterie beztlenowe, w szczególności gatunki Peptostreptococcus, Bacteroides, Prevotella i Fusobacterium, które wchodzą w skład normalnej flory jamy ustnej (60 - 80 proc. przypadków).
Dlatego ryzyko rozwoju ropnia znacznie zwiększa zabieg ekstrakcji zęba i zła higiena jamy ustnej. Jeśli ropień płuca nie jest leczony może w skrajnych przypadkach doprowadzić do krwawienia i zgonu.
U japońskiego pacjenta, w dwa dni po usunięciu zęba mądrości, pojawił się ból w klatce piersiowej po prawej stronie. Dwa tygodnie po zabiegu stomatologicznym mężczyzna trafił do szpitala z powodu stale utrzymującej się gorączki i trudności w oddychaniu. Zgłosił również kaszel i ropną plwocinę.
Powikłania możliwe nawet u osób bez chorób jamy ustnej
Pacjent był ogólnie zdrowy. Nie brał na stałe żadnych leków, wykonywał badania kontrolne. Dwa miesiące przed pobytem w szpitalu wykonał rtg klatki piersiowej i badania laboratoryjne, które nie wykazały nieprawidłowości. Mężczyzna równie starannie dbał o zdrowie jamy ustnej, dwa razy w roku przechodził badania stomatologiczne, nie miał ubytków.
W trakcie wywiadu prowadzonego w szpitalu pacjent poinformował o niedawno przebytej ekstrakcji zęba, a także o przyjmowanym po zabiegu antybiotyku, przepisanym przez dentystę. W pobliżu miejsca ekstrakcji pojawiło się lekkie zapalenie dziąseł, jednak nie było żadnych oznak infekcji w momencie zabiegu usuwania zęba.
Po wprowadzeniu drenu do płuca spuszczono 1200 ml mętnego płynu o nieprzyjemnym zapachu. Wykryto w nim bakterie Parvimonas micra, Prevotella dentalis, Fusobacterium nucleatum i Porphyromonas gingivalis, wszystkie te gatunki występują w jamie ustnej.
Podczas wentylacji mechanicznej mężczyzna był leczony kilkoma antybiotykami. Po 10 dniach leczenia rurka tracheostomijna została usunięta i pacjent został odłączony od respiratora.
Po dwóch miesiącach antybiotykoterapii został wypisany ze szpitala.

-
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Poszukują dentystów pracujących na kontrakcie
newsDENT -
Kurs samoobrony dla lekarzy. Odpowiedź na agresję pacjentów?
eduDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Sztuczna inteligencja. Ważne narzędzie w stomatologii
techDENT -
Zasady wykonywania zdjęć diagnostycznych w stomatologii. Nowe rozporządzenie
lexDENT -
Wnioski na specjalizacje od 1 lutego. Listy rankingowe do 7 kwietnia
eduDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Nederland, zagranica -
lekarz dentysta
Darłowo, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, małopolskie -
lekarz dentysta
Jaworzno, śląskie