PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ekstrakcja zęba z powikłaniem w postaci ropnia płuca

Autor: nieck • Źródło: en
08-12-2021, 15:00
Ekstrakcja zęba z powikłaniem w postaci ropnia płuca Zaskakujące powikłania ekstrakcji ósemki (fot. Shutterstock)
Zagrażający życiu ropień rozwinął się w płucach zdrowego ogólnie 45-letniego pacjenta, po ekstrakcji zęba mądrości.

  • Ekstrakcja ósemki doprowadziła do powstania groźnego dla życia ropnia  płuca.
  • Mężczyzna dochodził do zdrowia przez dwa miesiące. Przed feralną ekstrakcją miał dobrą higienę jamy ustnej, nigdy nie przechodził choroby płuc, a po zabiegu stomatologicznym był leczony antybiotykami.
  • Ten przypadek podkreśla znaczenie monitorowania pacjentów pod kątem oznak infekcji po zabiegu usuwania zębów, napisał dr Hiroki Tashiro z Saga University Hospital w Japonii.

Zdrowy 45-letni mężczyzna doznał niewydolności oddechowej, po wizycie u chirurga stomatologicznego, który mu usunął ósemkę. Okazuje się, że bakterie z jamy ustnej, które wniknęły do krwiobiegu podczas zabiegu ekstrakcji,  w krótkim spowodowały ropień w płucach. Opis tego przypadku zamieścił periodyk Chest

- Gorączka i objawy ze strony układu oddechowego, które  pojawiają się po ekstrakcji zęba, nawet u pacjenta leczonego antybiotykami po zabiegu przeprowadzonym w  warunkach gabinetu stomatologicznego, to wskazania do bardzo dokładnych badań – podkreśla dr Hiroki Tashiro.

W bakteriach z jamy ustnej całe zło 

Ropnie płuca powodują najczęściej bakterie beztlenowe, w szczególności gatunki Peptostreptococcus, Bacteroides, Prevotella i Fusobacterium, które wchodzą w skład normalnej flory jamy ustnej (60 - 80 proc. przypadków).

Dlatego ryzyko rozwoju ropnia znacznie zwiększa zabieg ekstrakcji zęba i zła higiena jamy ustnej. Jeśli ropień płuca nie jest leczony może w skrajnych przypadkach  doprowadzić do krwawienia i zgonu.

U japońskiego pacjenta, w dwa dni po usunięciu zęba mądrości, pojawił się ból w klatce piersiowej po prawej stronie. Dwa tygodnie po zabiegu stomatologicznym mężczyzna trafił do szpitala z powodu stale utrzymującej się  gorączki i trudności w oddychaniu. Zgłosił również kaszel i ropną plwocinę.

Powikłania możliwe nawet u osób bez chorób jamy ustnej

Pacjent był ogólnie zdrowy. Nie brał na stałe żadnych leków, wykonywał badania kontrolne. Dwa miesiące przed pobytem w szpitalu wykonał rtg klatki piersiowej i badania laboratoryjne, które nie wykazały nieprawidłowości. Mężczyzna równie starannie dbał o zdrowie jamy ustnej, dwa razy w roku przechodził badania stomatologiczne, nie miał ubytków.

 W trakcie wywiadu prowadzonego w szpitalu pacjent poinformował o niedawno przebytej  ekstrakcji zęba, a także o przyjmowanym po zabiegu  antybiotyku, przepisanym przez dentystę.  W pobliżu miejsca ekstrakcji pojawiło się lekkie zapalenie dziąseł, jednak nie było  żadnych oznak infekcji w momencie zabiegu usuwania zęba.

Po wprowadzeniu drenu do płuca spuszczono 1200 ml mętnego płynu o nieprzyjemnym zapachu. Wykryto w nim bakterie Parvimonas micra, Prevotella dentalis, Fusobacterium nucleatum i Porphyromonas gingivalis, wszystkie te gatunki występują w jamie ustnej.

Podczas wentylacji mechanicznej mężczyzna był leczony kilkoma antybiotykami. Po 10 dniach leczenia rurka tracheostomijna została usunięta i pacjent został odłączony od respiratora.

Po dwóch miesiącach antybiotykoterapii został wypisany ze szpitala.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   bakterie   powikłania  

POLECAMY W SERWISACH