• Do szpitala zgłosił się mężczyzna z mocno opuchniętą lewą stroną twarzy. Cierpiał na nieustający ból, który się wzmagał przy otwieraniu ust
  • Dwa tygodnie wcześniej miał usuwane oba górne zęby mądrości 
  • Tomografia komputerowa pomogła ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta, którą był ropień dołu podskroniowego

Dwie ósemki usunięte. Opuchnięty policzek przez dwa tygodnie

26-letni mężczyzna zgłosił się do szpitala z obrzękiem lewej strony twarzy. Opuchlizna zaczęła się dwa tygodnie temu, gdy przeszedł obustronną ekstrakcję górnych zębów  mądrości. Obrzękowi towarzyszył stały i tępy ból zlokalizowany po lewej stronie twarzy, promieniujący do lewej skroni. Ból nasilał się przy otwieraniu ust. Ulgi nie przynosił ani doustny żel z lidokainą ani ibuprofen,

Antybiotyki nie przynoszą poprawy

Mężczyzna miał stan podgorączkowy i szczękościsk. Objawy utrzymywały się pomimo tygodniowej terapii doustną amoksycyliną (500 mg trzy razy dziennie), a następnie klindamycyną (300 mg trzy razy dziennie). Pacjent nie przeszedł żadnego urazu twarzy, ani niedawnej infekcji jamy ustnej. Nie palił papierosów, alkohol pił rzadko.  Dziąsła w miejscach po usuniętych ósemkach nie były zaczerwienione.

Morfologia wykazała podniesiony poziom leukocytów,  tomografia komputerowa pomogła w postawieniu diagnozy. Na zdjęciu widniało nagromadzenie płynu (obszar 2,9 × 3,6 × 2,2 cm) w mięśniu skrzydłowym bocznym (jeden z mięśni żucia), co sugerowało ropień dołu podskroniowego. Ponieważ ropień rozwinął się bardzo blisko błony śluzowej policzka został szybko zdrenowany, by mężczyzna poczuł ulgę,  napisał  otolaryngolog prof. Joehassin Cordero z Texas Tech University Health Sciences Center w Lubbock, w Stanach Zjednoczonych.

Opis przypadku został opublikowany  w Cureus Journal of Medical Science

Rzadki przypadek ropnia 

Pacjent całkowicie wyzdrowiał po kuracji antybiotykami. Naukowcy uważają, że jest to drugi odnotowany przypadek ropnia mięśnia skrzydłowego bocznego, który przebiega przez dół podskroniowy.

Dół podskroniowy to złożona  przestrzeń w obrębie twarzoczaszki, w której znajduje się wiele ważnych struktur (w tym tętnica szczękowa, splot żylny skrzydłowy, nerw żuchwowy, struna bębenkowa i mięśnie żucia). Z tego powodu proces chorobowy rozwijający się w dole podskroniowym może skutkować szczękościskiem, zaburzeniami smaku, parestezją twarzy i trudnościami w żuciu.