PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ekstrakcja ósemki poprawia zmysł smaku o 10 proc.

Autor: nieck • Źródło: en
01-07-2021, 12:40
Ekstrakcja ósemki poprawia zmysł smaku o 10 proc. Kobiety lepiej niż mężczyźni wyczuwają smak potraw po usunięciu ósemek (fot. Unsplash)
Usunięcie ósemek nie w każdym przypadku może mieć jedynie negatywny wpływ na zmysł smaku. Naukowcy odkryli, że wręcz przeciwnie, poprawia go, a szczególnie u kobiet!
  • Najnowsze odkrycia podważają pogląd, że usunięcie zębów mądrości, może pogarszać funkcjonowanie zmysłu smaku.
  • To jedno z pierwszych badań analizujących długofalowy wpływ ekstrakcji na zmysł smaku.
  • Kobiety są bardziej wrażliwe na smak potraw, także po ekstrakcji zęba trzeciego trzonowego, zmiana w odczuwaniu smaku jest silniejsza w ich przypadku niż u mężczyzn.

Najnowsze badanie naukowców z University of Pennsylvania na grupie pacjentów, którym usunięto zęby mądrości, prowadzą do zaskakujących wniosków. Opublikował je periodyk  Chemical Senses.

Nie jest prawdą, że wyrwanie ósemki pogarsza odczuwanie smaku potraw

 - Wcześniejsze badania wskazywały jedynie na niekorzystny wpływ ekstrakcji na zmysł smaku. Powszechnie uważa się, że ten ujemny efekt zanika z czasem – powiedział kierujący badaniem prof. Richard L. Doty, ze Smell and Taste Center na University of Pennsylvania.

-Nowe badanie pokazuje, że funkcja smaku może w rzeczywistości nieznacznie poprawić się nawet w okresie do 20 lat od zabiegu ekstrakcji. To zaskakujące, ale i fascynujące odkrycie, które zasługuje na dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, z czego ta zależność wynika i jakie kliniczne znaczenie może mieć – powiedział prof. Doty.

Prof. Doty i jego współpracowniczka Dane Kim, studentka trzeciego roku w University of Pennsylvania School of Dental Medicine, analizowali dane 1255 pacjentów, którzy przeszli ocenę chemosensoryczną w Penn's Smell and Taste Center w ciągu 20 lat.

W tej grupie tylko 891 pacjentów miało ekstrakcję trzeciego trzonowca.

Płeć piękna bardzo wyczulona na smak 

Test chemosensoryczny obejmował pięć różnych stężeń sacharozy, chlorku sodu, kwasu cytrynowego i kofeiny. Polegał na wzięciu do ust próbki każdego z roztworów, po czym należało go wypluć. Badani określali jego smak, czy był  słodki, słony, kwaśny czy gorzki.

Grupa osób, które przeszły ekstrakcję trzecich trzonowców była bardziej wyczulona na smak testowych próbek.  a w każdej z grup na  smak wrażliwsze  były kobiety niż mężczyźni.

Generalnie osoby z usuniętymi trzecimi trzonowcami nawet po upływie długiego czasu od zabiegu mają bardziej  (do 10 proc.) wyczulony zmysł smaku, w porównaniu do stanu sprzed ekstrakcji.

Kubki smakowe funkcjonują inaczej po usunięciu zęba mądrości

- Ekstrakcja trzeciego trzonowca ma pozytywny, długoterminowy, choć nieznaczny wpływ na funkcję kubów smakowych położonych na języku u niektórych osób – powiedziała  Kim.

Naukowcy próbują wyjaśniać tę zmianę na dwa sposoby.
- Podczas zabiegu ekstrakcji zostają uszkodzone nerwy kubków smakowych z przodu jamy ustnej, ale w efekcie uaktywniają się nerwy docierające do kubków smakowych w tylnej części jamy ustnej, zwiększając ogólną wrażliwość na smak.
- Za zmianę odpowiada nadwrażliwość po uszkodzeniu nerwów obwodowych, będąca skutkiem zabiegu chirurgicznego, takiego jak ekstrakcja. To dobrze udokumentowany fakt w wielu badaniach. 

Potrzebne są dalsze badania, aby określić mechanizm lub mechanizmy stojące za wyczuleniem zmysłu smaku pojawiającym się po usunięciu zębów trzecich trzonowych – powiedział prof. Doty. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH