• W badaniu prowadzonym na północy Szwecji ekspozycja na fluor w okresie ciąży wiązała się ze zwiększoną masą urodzeniową dziecka
  • Noworodki, które w okresie prenatalnym były poddane ekspozycji na fluor były zbyt duże jak na swój wiek płodowy
  • Poziom hormonów tarczycy u matki nie wyjaśniał obserwowanych powiązań

 

 

noworodek zbyt duży do wieku płodowego
makrosomia urodzeniowa masa ciała przekracza 90. centyl masy ciała dla odpowiedniego wieku płodowego

Fluor. Tania i skuteczna broń przeciw próchnicy zębów

Od lat fluor jest dodawany do środków higieny jamy ustnej a także do wody kranowej. Ma zapewniać istotne korzyści dla zdrowia człowieka, pomaga bowiem opóźniać i zmniejszać skutki próchnicy zębów.  Jest to sprawdzona metoda profilaktyki tej najpowszechniejszej choroby zakaźnej. Na tyle skuteczna, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała 2021 r. pastę do zębów z fluorem do listy podstawowych leków dla dorosłych i dzieci.

W ostatnich latach niektórzy badacze zgłaszali obawy, że fluor dodawany do wody pitnej może mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci.

Fluor pod każdym względem bezpieczny?

Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska sprawdzali, czy taki związek istnieje na na dużej populacji - ich badanie objęło  500 par matka-dziecko. Wyniki pracy ukazały się w najnowszym numerze Environmental Research,

Aby ocenić wpływ ekspozycji na fluor podczas ciąży na dzieci, naukowcy przeanalizowali dane 558 kobiet i ich dzieci, uczestniczących w badaniu kohortowym NICE (Nutritional Impact on the Immunological Maturation during Childhood in Relation to the Environment). Projekt NICE był prowadzony na terenie północnej Szwecji w latach 2015-2018.

Ekspozycję matki na fluor oceniano, badając stężenie tego pierwiastka w moczu, w 29. tygodniu ciąży. Źródłem informacji na temat wielkości noworodków, była dokumentacja szpitalna, z której pobrano dane dotyczące:

  • wagi, 
  • długości ciała,
  • obwodu głowy
  • wieku ciążowego niemowląt.

Zgodnie z wynikami badania średnie wymiary przy urodzeniu dla dziewczynek i chłopców wynosiły odpowiednio:

  • długość ciała 50 cm i 50,7 cm,
  • obwód głowy 34,6 cm i 35,3 cm,
  • średnia waga urodzeniowa 3530 g i 3640 g.

Mediana stężenia fluorku w moczu kobiety wynosiła 0,71 mg/l.
Każdy wzrost poziomu fluorku w moczu matki o 1 mg/l korelował ze średnim wzrostem:

Herbata, zwłaszcza zimą, zmienia tempo wzrostu dziecka?

Wśród noworodków 28 proc. dzieci było bardzo duża, ich urodzeniowa masa ciała przekracza 90. centyl masy ciała dla odpowiedniego wieku płodowego. Każdy wzrost związków fluoru w moczu ciężarnej kobiety o 1 mg/l wiązał się ze zwiększonym ryzykiem urodzenia nadmiernie (do wieku płodowego) dużego dziecka.

Przeanalizowano nawyki dietetyczne. - Stężenie związków fluoru w moczu nie było skorelowane ze spożyciem żywności, poza słabą dodatnią korelacją z herbatą. Jak wiadomo, że czarna, a następnie zielona herbata zawiera więcej fluoru niż inne produkty herbaciane, wyjaśniają autorzy pracy. 

Co więcej poziom tego pierwiastka był wyższy w próbkach moczu pobieranych w okresie jesieni i zimy, czyli wtedy gdy spożywa się więcej ciepłych napojów.

Ważne, że średni poziom fluoru w moczu w badanej grupie kobiet ciężarnych był poniżej  1,5 mg/l - to graniczna wartość, która nie powinna być przekraczana, wg zaleceń  Światowej Organizacji Zdrowia, by unikać fluorozy. 

Jak podkreślają autorzy pracy ich badanie ma kilka ograniczeń. Po pierwsze do zmierzenia ilości fluoru pobierano próbkę moczu tylko jednokrotnie, brakowało danych na temat BMI matek, a także informacji jakimi noworodkami były tuż po urodzeniu. Jednak otrzymane wyniki wskazują potrzebę dalszych badań nad możliwymi niekorzystnymi skutkami ekspozycji na fluor w bardzo wczesnym okresie życia – napisała dr Maria Kippler z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, która kierowała badaniem.