PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dzień pospolitego nitkowania zębów

Autor: nieck • Źródło: kan
27-11-2020, 09:06
Dzień pospolitego nitkowania zębów Ostatni piątek listopada jest dniem nitkowania zębów w Stanach Zjednoczonych (fot. pixabay)
Akcje profilaktyczne przyjmują różną formę, także poświęcania konkretnego dnia w roku na propagowanie wiedzy na jeden temat. Ostatni piątek listopada wybrano w USA na krajowe nitkowanie zębów.

Tylko 30 proc. Polaków używa nici dentystycznej, jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Medicover Stomatologia. Zatem obchody nitkowania raz do roku, przydałyby się bardzo.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną raz dziennie to złoty standard higieny jamy ustnej. Jak jednak znaleźć argumenty przekonujące do zmiany nawyków, by nitkowanie stało się żelaznym punktem dnia?

Sporą dozę perswazji mają wyniki badania sportowców, którzy zmienili nawyki higieniczne i zaczęli stosować pastę z fluorem oraz nitkowanie zębów.

Nie tylko poprawili stan swoich zębów i dziąseł, ale też polepszyli wyniki sportowe, jak dowodzi badanie prowadzone przez naukowców z University College London (UCL) Centre for Oral Health and Performance (COHP), w którym wzięło udział 62 brytyjskich sportowców, z olimpijskiej reprezentacji w wioślarstwie i kolarstwie. 

Przez cztery miesiące starali się zgodnie z otrzymanym instruktażem szczotkować i nitkować zęby.

Po zakończeniu programu nie tylko zmieniły się codzienne nawyki uczestników badania, a także 93 proc. badanej grupy stwierdzała, że kluczową motywacją jaka im przyświecała, była chęć pozbycia się stanów zapalnych dziąseł oraz próchnicy.

Wyniki sportowe mierzono specjalnym kwestionariuszem  (OSTRC-O), opracowanym do monitorowania chorób i urazów u sportowców. Badacze zmodyfikowali go pod kątem zdrowia jamy ustnej, dobierając pytania tak, by móc oszacować do jakiego stopnia problemy z zębami wpływają na udział w zajęciach sportowych, czasie spędzanym na treningach i osiąganych wynikach.

W wyniku poprawy jamy ustnej średnia wyników testu OSTRC-O zmniejszyła się z  8,73  do 2,73. Ta różnica wskazuje na statycznie istotną redukcję związku między problemami ze zdrowiem stomatologicznym i osiągnięciami sportowymi, jak twierdzą autorzy badania.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH