• Próchnica, jeśli nie jest leczona, prowadzi do martwicy miazgi i powstania ropnia
  • W przypadku ostrego ropnego stanu zapalnego tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba treść ropna pojawia się wówczas, gdy organizm próbuje zwalczyć infekcję wywołaną przez bakterie
  • Zainfekowany ząb często powoduje ból przy ucisku i nagryzaniu, może też być wrażliwy na gorące i zimne jedzenie
  • Gdy infekcja się rozprzestrzenia, może doprowadzić do opuchlizny policzka, okolic żuchwy, a nawet powiększenia szyjnych węzłów chłonnych
  • W przypadku zaawansowanej infekcji zęba i przy braku leczenia, mogą się pojawić powikłania: wysoka gorączka, dreszcze, osłabienie, apatia i ogólne złe samopoczucie 

Próchnica zęba zagrożeniem dla całego organizmu

Próchnica to zakaźna choroba bakteryjna, która nie tylko może uszkodzić inne zęby lub zawiązki zębów stałych, ale także rozprzestrzenić się na inne części ciała. Jeśli nie jest leczona, dochodzi do martwicy miazgi i powstania ropnia – przypomina lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Stomatologii Periodent w Warszawie.

- W przypadku ostrego ropnego stanu zapalnego tkanek wokół wierzchołka korzenia zęba treść ropna pojawia się wówczas, gdy organizm próbuje zwalczyć infekcję wywołaną przez bakterie. Bakterie z ropnia mogą przenieść się na cały organizm i w najgorszym wypadku – spowodować, zagrażające życiu dziecka, powikłania, wymagające podania antybiotyków, czasem nawet hospitalizacji - wyjaśnia Monika Stachowicz.

Bezbolesna infekcja zębów. Problem równie poważny 

- Jeśli pojawia się ropień, zwłaszcza u dziecka, najczęściej jest to spowodowane głęboką próchnicą i stanem zapalnym miazgi, czyli żywej i bogato unerwionej części zęba. Dziąsło i otaczające zęba tkanki zostają zainfekowane przez bakterie, a stan zapalny może rozprzestrzeniać się od korzenia aż do kości. Dodatkowo, dzieci są bardziej zagrożone infekcjami zębów, ponieważ mają jeszcze nie tak sprawny układ odpornościowy. Prawdziwy problem powstaje, gdy ubytki nie są leczone – stwierdza stomatolog.

- Gdy zaatakowana miazga zębowa obumiera, ból może na jakiś czas ustąpić lub złagodnieć, ale bakterie nadal będą się namnażać skutkując powiększającą się infekcją i uszkodzeniem tkanek. Nawet jeśli ropień pęknie, a z jego wnętrza wypłynie treść ropna, nie oznacza to, że problem został rozwiązany. Infekcje zęba równie dobrze mogą przebiegać bezboleśnie, np. po obumarciu miazgi – ostrzega Monika Stachowicz.

Czym skutkuje infekcja od zęba 

- Jeśli obszar dziąsła okalającego ząb jest zaczerwieniony, rozpulchniony i opuchnięty, przyczyną prawdopodobnie jest stan zapalny zęba, ponieważ choroby dziąseł są rzadkie u dzieci. Gdy infekcja się rozprzestrzenia, może doprowadzić do opuchlizny policzka, okolic żuchwy, a nawet powiększenia szyjnych węzłów chłonnych, co jest sygnałem toczącej się w organizmie infekcji. U małych pacjentów wszelkie zmiany zapalne przebiegają szybciej niż u dorosłych – mówi Monika Stachowicz.

Zainfekowany ząb często powoduje ból przy ucisku i nagryzaniu, może też być wrażliwy na gorące i zimne jedzenie. Dziecko może mieć szczękościsk, problem z normalnym rozwarciem ust, gryzieniem, żuciem pokarmów, może grymasić przy jedzeniu i nie mieć apetytu. Trudności z przeżuwaniem mogą zakłócić prawidłowe trawienie i prowadzić do problemów żołądkowych.

Próchnica zębów oznacza gorszy rozwój dziecka

Badania potwierdzają, że dzieci chorujące na wczesną próchnicę gorzej się rozwijają fizycznie, co może być spowodowane m.in. niedożywieniem czy gorszym przyswajaniem pokarmów na skutek kłopotów z zębami. Wzrost i waga takich dzieci często różni się od rówieśników.

Obecność ropnej wydzieliny w okolicy zęba, mętnej i gęstej, często jest sprawcą nieprzyjemnego zapachu z ust, a dodatkowo może dawać niepokojący, gorzki posmak w jamie ustnej. Nieświeży oddech lub dziwny posmak mogą mieć równie dobrze inne źródło, ale jeśli przy dobrej higienie jamy ustnej problem nie znika, warto zastanowić się nad przyczyną.

Powikłania przy infekcji zęba

W przypadku zaawansowanej infekcji zęba i przy braku leczenia, mogą się pojawić powikłania: wysoka gorączka, dreszcze, osłabienie, apatia i ogólne złe samopoczucie u dziecka. Mogą temu towarzyszyć kłopoty ze snem, nudności, wymioty, a nawet biegunka.

- Dentysta nacina ropień i usuwa płynną treść. Drenaż ropnia wykonywany jest pod znieczuleniem, do tego należy przepisać antybiotyk, aby wspomóc leczenie i przeciwdziałać komplikacjom.

Usunięcie ropnia nie eliminuje jednak przyczyny infekcji. W niektórych przypadkach należy usunąć ząb - gdy jest to ząb mleczny, szkoda nie będzie tak duża, bo na jego miejscu wyrośnie inny. Choć przedwczesna jego utrata może prowadzić m.in. do seplenienia, a w przyszłości wad zgryzu. Jeśli jednak infekcja dotyczy zęba stałego, przed ekstrakcją może uchronić jedynie leczenie kanałowe.

Najczęściej dentysta zleca również wykonanie zdjęcie RTG, aby sprawdzić czy nie doszło do uszkodzenia innych tkanek np. kości.