• Rozpraszanie uwagi pomaga w znoszeniu dyskomfortu i osłabia odczuwany ból podczas zabiegów medycznych
  • Do tego celu może służyć muzyka, audiobooki, filmy, ale też wirtualna rzeczywistość
  • Gogle przenoszące dziecko w generowany komputerowo świat mogą wymiernie zmniejszać odczuwanie bólu podczas zabiegów stomatologicznych

 Jak pomóc nie myśleć o bólu

W czasie bolesnych procedur pacjentowi pomagają metody polegające na rozproszeniu uwagi. Jeśli uwaga leczonej osoby nie koncentruje się bólu, jest on w mniejszym stopniu odczuwany.  Idealny w takiej sytuacji "rozpraszacz"  angażuje wiele zmysłów i wyzwala emocje.

Techniki rozpraszania uwagi wykorzystywane w medycynie:

  • odtwarzanie muzyki,
  • opowiadanie historii,
  • oglądanie telewizji
  • korzystanie z audiowizualnych elementów rozpraszających.

Rzeczywistość wirtualna w gabinecie dentysty

Rzeczywistość wirtualna (VR) to interaktywne doświadczenie generowane komputerowo, często przy użyciu specjalnie skonstruowanych gogli.  Wyższością techniki VR nad tradycyjnymi dystraktorami  jest fakt, że wyświetlając relaksujące treści, blokuje widok potencjalnie stresującego otoczenia.

 Zalety wirtualnej rzeczywistości podczas leczenia dzieci w gabinecie stomatologicznym opisał International Dental Journal.

Bolesne procedury dentystyczne powodują strach, a strach i niepokój mogą zwiększyć odczuwany ból. Nic dziwnego, że wielu pacjentów obawia się narzędzi stomatologicznych, ale też podawania środka znieczulającego, które wiąże się z użyciem igły.

Badano skuteczność w ograniczaniu odczuwania bólu gogli z wirtualną rzeczywistością u dzieci podczas rutynowego leczenia stomatologicznego. Niepokój i doznania bólowe mierzono pod koniec wizyty u dentysty.

Badaniem kierował dr Lior Zaidman z Hebrew University of Jerusalem w Izraelu. Objęło ono 29 dzieci w wieku od 4 do 12 lat, których miano przeprowadzić zabiegi w znieczuleniu miejscowym techniką blokady nerwu zębodołowego dolnego z założeniem koferdamu.

Strach  nasila ból

Każdy pacjent miał odbyć dwie wizyty, poziom bólu był oceniany podczas każdej z wizyt.  Dzieci w sposób losowy przydzielano do leczenia z użyciem wirtualnej rzeczywistości lub bez tej techniki rozpraszania uwagi.

Znacząco mniejszy dyskomfort zgłaszały dzieci, u których zakładano koferdam, natomiast nie odnotowano dużych różnic w odczuwaniu bólu podczas podawania środka znieczulającego. W interpretacji naukowców wynika to z nastawienia małych pacjentów. Dzieci oczekiwały, że otrzymają bolesny zastrzyk ze środkiem znieczulającym, stąd oceniały odczuwany ból jako silny. Koferdam był dla nich procedurą nieznaną, i dlatego ocena dyskomfortu przy jego zakładaniu jest bardziej miarodajna jako potwierdzenie korzyści jakie daje wirtualna rzeczywistość podczas leczenia stomatologicznego.