PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dzieci z wadami genetycznymi szpiku. Mają duże problemy z zębami

Autor: nieck • Źródło: en
15-07-2022, 17:40
Dzieci z wadami genetycznymi szpiku. Mają duże problemy z zębami Pacjenci z wadami szpiku powinni być pod stałą opieką stomatologa Fot. Shutterstock
Rzadkie choroby, związane z zaburzonym procesem tworzeniem się komórek krwi i płytek krwi w szpiku kostnym, mogą też prowadzić do złego stanu zdrowia jamy ustnej, co z kolei może stać się źródłem zagrażającej życiu infekcji.
  • Dzieci z wadami szpiku kostnego  mają zaawansowaną próchnicę
  • Wady szpiku kostnego wiążą się też z zapaleniem dziąseł i złą higieną jamy ustnej
  • Częste wizyty u lekarza dentysty powinny być stałym elementem  multidyscyplinarnego podejścia w opiece nad pacjentami z wrodzonymi defektami szpiku kostnego, by zapewnić im zdrowie ogólne i zdrowie jamy ustnej

Choroby genetyczne. Silnie wpływają na stan jamy ustnej 

Wrodzona niewydolność szpiku kostnego, w tym niedokrwistość Fanconiego, niedokrwistość Diamonda-Blackfana oraz neutropenia, to  rzadkie choroby związane z upośledzeniem procesu wytwarzania komórek krwi (czyli hematopoezą). Pacjenci u których takie wady wrodzone występują mogą mieć gorszy stan zdrowia jamy ustnej  w związku z samą chorobą, lub przyjmowanymi lekami (np. glikokortykoidami).

 - Te rzadkie choroby związane z zaburzonym procesem tworzeniem się komórek krwi i płytek krwi w szpiku kostnym mogą też prowadzić do złego stanu zdrowia jamy ustnej, co z kolei  może stać się źródłem zagrażającej życiu infekcji, pisze prof. Cansu Ozsin Ozler z Hacettepe University, w Turcji który prowadził badania na grupie dzieci z wadami szpiku kostnego.

Niedobory odporności związane z neutropenią i lekami stosowanymi w jej leczeniu mogą też powodować zmiany przednowotworowe jamy ustnej. Z tych powodów konsultacje stomatologiczne mają kluczowe znaczenie dla pacjentów z wadami szpiku kostnego, zwłaszcza jeśli opieka stomatologiczna jest niewystarczająca.

Dzieci z wadami szpiku w badaniu stomatologicznym

  • ponad połowa (54 proc.) pacjentów  nie miała nawyku regularnego mycia zębów,
  • u około 78 proc. stwierdzono  początkową lub zaawansowaną próchnicę zębów,
  • uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej (afty, leukoplakia)
  • nieprawidłowości zębów polegające na zaburzeniach anatomicznych (mikrodoncja, taurodontyzm)
  • wady zgryzu -  rotacja zębów.

- Rozległa próchnica zębów, zapalenie dziąseł i nieodpowiedni stan higieny jamy ustnej wskazywały na konieczność regularnych i częstych wizyt u dentysty – napisał prof. Cansu Ozsina Ozlera.

Regularna opieka stomatologiczna. Chroni przed powikłaniami groźnymi dla życia

Ponieważ wielu uczestników badania nie miało odpowiednich nawyków w zakresie szczotkowania zębów, znaczenie pielęgnacji jamy ustnej dla osób z chorobami genetycznymi ma kluczowe znaczenie. Dobra higiena jamy ustnej jest niezbędna do poprawy jakości życia i zapobiegania infekcjom.

Stan zapalny, infekcja jamy ustnej może mieć wpływ na cały organizm. W przypadku jakichkolwiek powikłań o nieznanym pochodzeniu, zwłaszcza u pacjentów z neutropenią, należy rozważyć że ich źródłem jest jama ustna. 
- Włączenie regularnych kontroli dentystycznych w ramach wielodyscyplinarnej opieki zdrowotnej dziećmi z wadami szpiku kostnego  jest konieczne, aby zapewnić im lepszy stan zdrowia ogólnego i jamy ustnej – podsumował swoje badania prof. Ozler.  Wyniki jego pracy ukazały się w Pediatric Dental Journal.Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH