PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego u nastolatków powiązana z przemocą fizyczną

Autor: nieck • Źródło: en
05-05-2021, 11:15
Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego u nastolatków powiązana z przemocą fizyczną U ofiar przemocy częściej występuje DSSŻ (fot. Pixabay)
Nastolatki, które u dentysty zgłaszają  ból i dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ), mogą być narażone na przemoc.
  • U pacjenta (zwłaszcza nastoletniego) z objawami DSSŻ dentysta może podejrzewać, że jest on ofiarą przemocy.
  • Dziewczęta wykorzystywane seksualnie częściej doświadczają blokowania się żuchwy przy otwieraniu ust.
  • U chłopców narażonych na nękanie, częściej pojawia się ból i dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego niż dzieci wychowujących się bez przemocy fizycznej i psychicznej.

Silny długo utrzymujący się stres, wynikający także z bycia ofiarą przemocy fizycznej, nasila objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. W badaniu, opublikowanym w  Journal of Oral Rehabilitation brazylijscy uczeni badali związek między objawami DSSŻ a przemocą fizyczną (do której zaliczono znęcanie się nad dziećmi, przemoc między partnerami, wymuszone stosunki seksualne i zastraszanie). Badana grupa liczyła 2 431 osoby w wieku od 14 do 19 lat.

Wyszliśmy z założenia, że ​​nastolatki z objawami bólu  i dysfunkcji  stawu  skroniowo-żuchwowego doświadczyły większej przemocy niż nastolatki, które nie zgłaszają objawów DSSŻ - napisał kierujący badaniem dr Marcelle Nascimento, stomatolog dziecięcy na University Pernambuco  w Brazylii.

Nascimento i jego współpracownicy wykorzystali dane z 2018 National Survey of School Health (PeNSE), badania prowadzanego co dwa lata, w którym dzieci proszone są o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące ich zdrowia, relacji społecznych oraz sposobu spędzania wolnego czasu.  Do projektu wybrano grupę uczniów szkół średnich w Olinda, miasta w północno-wschodniej Brazylii.

Pytania w ankiecie, którą mieli wypełnić uczestnicy dotyczyły: 

- bólu skroni, twarzy, szczęki lub stawu skroniowo-żuchwowego,
- bólu przy otwieraniu ust lub żuciu,
- trudności z zamykaniem ust z powodu blokowania się żuchwy.

Czworo na 10 nastolatków doświadczających przemocy ma objawy DSSŻ

Dzieci odpowiadały również na pytania dotyczące ich narażenia na przemoc. Ponad 40 proc. dzieci zgłaszało objawy związane z DSSŻ. Wyniki potwierdziły, że dzieci z objawami DSSŻ były częściej narażone na jakąś formę przemocy.

Ponadto więcej dziewcząt niż chłopców odpowiadało twierdząco na  wszystkie pytania związane z DSSŻ.

Wyniki badania potwierdziły związek między zastraszaniem a bólem skroni oraz między wykorzystywaniem seksualnym a blokowaniem  się żuchwy przy otwieraniu ust  u dziewcząt. Natomiast u chłopców narażonych na nękanie, częściej pojawiał się ból i dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. Ponadto tym silniejsze były objawy DSSŻ na im większą przemoc narażony był badany nastolatek.

 Autorzy raportu uważają, że w przypadku osób z objawami DSSŻ lekarz powinien starać się wyjaśnić, czy nie jest ona ofiarą przemocy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   staw s-ż   dziecko w gabinecie   pacjent  

POLECAMY W SERWISACH