• Ponad 90 proc. kobiet i mężczyzn uważa, iż dbanie o florę bakteryjną jest ważne, ale niemal 80 proc. nie widzi takiej potrzeby - jeśli chodzi o mikrobiom jamy ustnej.
  • Aż 79,1 proc. kobiet i 81,5 proc. mężczyzn nie ma świadomości, jakie choroby mogą zostać wywołane przez zaburzenia równowagi składu mikrobiologicznego jamy ustnej.
  • 12 proc. ankietowanych w celu zachowania prawidłowego mikrobiomu jamy ustnej sięga po specjalne suplementy diety.  

Aż co piąty ankietowany jest nieświadomy wpływu stanu zdrowia jamy ustnej na inne obszary organizmu. Osiem na dziesięć pytanych osób nie ma świadomości, że jest mikrobiota inna niż ta bytująca w jelitach, o którą należy odpowiednio dbać i wspierać.

 Wiedza ogólna o zdrowiu jamy ustnej, a działania praktyczne

 Jedno z najnowszych opracowań na temat podejścia Polaków do utrzymania zdrowia jamy ustnej powstało na zlecenie NutroPharma (sektor suplementów diety). Wyniki badania poziomu świadomości i zachowań Polaków jeśli chodzi o higienę jamy ustnej wskazują na raczej dobry poziom wiedzy ogólnej Polaków na ten temat.  Nie oznacza to jednak, że nie potrzeba dalszej edukacji.

Dentofobia wciąż domeną Polaków

Z przeprowadzonego blisko dekadę temu badania na temat „Nawyków Europejczyków związanych z higieną i zdrowiem jamy ustnej”* jasno wynikało, że Polacy, wiedli niechlubny prym, jeśli chodzi o obawę przed lekarzem dentystą (aż 39 proc. ankietowanych bało się wizyt u stomatologa).

Najnowsze badania, w tym także te przeprowadzone na zlecenie firmy NutroPharma, pokazują, że sytuacja ulega poprawie. Z raportu „Świadomość na temat mikrobiomu jamy ustnej” wynika, że w większości Polacy regularnie pojawiają się w gabinetach stomatologicznych (67,4 proc.). Nieco lepiej wypadają Polki (70,2 proc. w stosunku do 65,9 proc. Polaków).

Kobieta pilniejszą pacjentką dentysty niż mężczyzna

Wydaje się, że trend mówiący o tym, iż to kobiety bardziej dbają o kwestie zdrowia i urody powoli dobiega końca. Już w 2017 r. badanie CBOS „Czy jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu”** wykazało, że aż 87 proc. Polaków przywiązuje dużą uwagę do kwestii własnego wizerunku, a blisko trzy czwarte uważa, iż ma on ogromny wpływ na powodzenie w życiu osobistym, a nawet przebieg drogi zawodowej.

Badanie NutroPharma pokazuje, że dbałość o higienę jamy ustnej kształtuje się na podobnym poziomie u kobiet i mężczyzn. Dla przykładu można podać statystykę dotyczącą częstotliwości mycia zębów - dwa razy dziennie szczotkuje je prawie 58 proc. kobiet i blisko 53 proc. mężczyzn.  Niemniej nadal prawie co drugi Polak jest z regularnym, codziennym myciem zębów na bakier.

Płyny d płukania jamy ustanej i suplementy diety 

Aż 70 proc. respondentów deklaruje stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, a ok. 42 proc. - nici dentystycznych. W obu tych statystykach nieco lepiej wypadają kobiety, ale mężczyźni nie pozostają daleko w tyle.

Rosnącą grupę stanowią osoby, które dla zachowania zdrowia zębów i prawidłowego mikrobiomu jamy ustnej sięgają po specjalne suplementy diety dedykowane zdrowiu jamy ustnej (12 proc.). Póki co, przeważającą część tej grupy stanowią kobiety (66,4 proc.). Blisko 43 proc. mężczyzn nigdy takich produktów nie stosowało.

Badanie NutroPharma wskazuje, że choć ponad 90 proc. kobiet i mężczyzn uważa, iż dbanie o florę bakteryjną jelit jest ważne, o tyle już niemal 80 proc. z nich nie dba o nią np. w jamie ustnej. Dlatego zasadnicza jest dalsza, aktywna edukacja polskiego społeczeństwa w tym kierunku.

Mikrobiota jamy ustnej jest niezwykle ważna, bo jej zaburzona równowaga może doprowadzić do poważnych chorób nie tylko związanych z jamą ustną. Aż 79,1 proc. kobiet i 81,5 proc. mężczyzn nie ma świadomości, jakie choroby mogą zostać wywołane przez zaburzenia równowagi (składu mikrobiologicznego) mikrobioty jamy ustnej.

Polacy dbają o uzębienie nie tylko w miastach

Stopniowo zanika związek ze stanem zdrowia jamy ustnej a miejscem zamieszkania. Okazuje się, że prawie co druga Polka i Polak zamieszkujący obszary wiejskie, odwiedziło w ostatnim półroczu gabinet stomatologiczny, podobnie jak w przypadku osób mieszkających w dużych miastach powyżej 0,5 mln mieszkańców (46,8 proc.).

Może wydawać się zaskakujące, że w tym samym okresie na konsultacje stanu uzębienia u profesjonalisty udało się tylko 39,8 proc. osób pochodzących z miast od 150 tys. do 500 tys. mieszkańców.

Badanie pokazuje również, że niezależnie od miejsca zamieszkania Polki i Polacy coraz częściej sięgają po probiotyki w celu wsparcia zdrowia organizmu. Najczęściej stosują je mieszkańcy miast między 50 a 150 tys. mieszkańców (70,2 proc.) oraz powyżej 500 tys. (69,7 proc.), w przypadku wsi odsetek ten wyniósł 52,9 proc. Co istotne, przy wyborze takich produktów kupujący nie kierują się ceną, a bezpieczeństwem stosowania (niemal 60 proc.), naturalnym składem (prawie 57 proc.), a także rekomendacjami ze strony lekarzy i ekspertów - aż 46,5 proc. respondentów.

***
O badaniach
Badanie zrealizowane przez 4OpenMind – Instytut Badań i Analiz Rynku Medycznego, na zlecenie NutroPharma. Przeprowadzone zostało w sierpniu 2021 r. na grupie 500 respondentów, techniką Ci (badanie online – jedna z form pomiarów ilościowych, zakładająca prowadzenie badań z wykorzystaniem kwestionariuszy).
*Badania przeprowadzone w czerwcu 2012 r. przez grupę badawczą Ipsos na reprezentatywnych grupach mieszkańców siedmiu krajów Europy: Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polski. Łącznie wzięły w nich udział 3504 osoby.
**Centrum Badań Opinii Społecznej “Czy jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu?” - sierpień 2017 r.