PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dwa miesiące higieny jamy ustnej doprowadziły do zapalania wsierdzia

Autor: miro • Źródło: Emerging Infectious Diseases
25-01-2023, 09:44
Dwa miesiące higieny jamy ustnej doprowadziły do zapalania wsierdzia Zapalenie wsierdzia od czyszczenia języka? Fot. AdobeStock
59-letnia kobieta zaledwie po kilku tygodniach czyszczenia języka specjalnym skrobakiem otarła się o śmierć. Powód? Zapalenie wsierdzia.
  • Skrobanie języka jest powszechnie przyjętą praktyką, mającą na celu usunięcie szkodliwych bakterii, powodujących zapalenie dziąseł
  • Bakterie, pochodzące ze skrobania języka, mogą spowodować zapalenie wsierdzia u kobiety, która miała chore zastawki serca
  • Język osoby z przewlekłą chorobą serca wygląda zupełnie inaczej niż język człowieka zdrowego. Taki "zdrowy" język jest jasno czerwony z białym nalotem. 

Czyszczenie języka dobrym zwyczajem

W czasopiśmie Emerging Infectious Diseases wyjaśniono, że dobrze jest pamiętać o czyszczeniu języka, jako że metoda ta jest skutecznym sposobem pozbycia się cuchnącego oddechu oraz dobrą techniką zapobiegania próchnicy zębów – w wyniku zmniejszania liczby bakterii w jamie ustnej.

Kiedy skrobanie języka i inne praktyki higieny jamy ustnej są ignorowane, mogą utorować drogę poważnym powikłaniom zdrowotnym, takim jak choroby serca i rak.

Jak rozpoznać chory język

Język osoby z przewlekłą chorobą serca wygląda zupełnie inaczej niż język człowieka zdrowego, mówi autor badania dr Tianhui Yuan ze szpitala uniwersyteckiego First Affiliated Hospital.

Taki "zdrowy" język jest jasno czerwony z białym nalotem. Pacjenci kardiologiczni mają mocno czerwony język pokryty żółtawym nalotem i jego wygląd zmienia się w miarę postępów choroby, twierdzi dr Yuan.

Praktyki higieny jamy ustnej mogą jednak wymagać pewnego poziomu ostrożności, ponieważ mogą również stanowić bramę do infekcji.

Niespodziewane zapalenie wsierdzia

W czasopiśmie Emerging Infectious Diseases opisano przypadek 59-latki, u nieoczekiwanie pojawiły się: złe samopoczucie, gorączka, zimne poty, bóle mięśni i głowy.

Dwa miesiące wcześniej zaczęła czyścić język plastikową skrobakiem zakupionym w lokalnej aptece.

Podczas wizyty w szpitalu pacjentka zgłosiła silny ból głowy i bóle mięśni, z gorączką i miała historię nieprawidłowych zastawek serca.

Lekarze zasugerowali, że bakterie pochodzące ze skrobania języka najprawdopodobniej spowodowały zapalenie wsierdzia u kobiety, która miała chore zastawki serca.

Skąd taka sytuacja? Na skutek zranienia języka doszło do przedostania się bakterii do krwiobiegu.

Ważna regularna higiena języka

Regularne czyszczenie języka pozwala pozbyć się z jego powierzchni resztek jedzenia, martwych komórek oraz nalotu bakteryjnego, odpowiedzialnego m.in. za halitozę, czyli nieświeży oddech, ale także próchnicę oraz stany zapalne dziąseł.

- Nasze badania zidentyfikowały dysbiozę bakteryjną języka u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca i wykazuje związek między tym schorzeniem a mikrobiomem, podkreślają autorzy pracy, którą kierowował dr Tianhui Yuan, z First Affiliated Hospital of Guangzhou University of Chinese Medicine.

Wyniki tej pracy dowodzą związku między zmianami w bakteriach wchodzących w skład nalotu na języku i chorobami.  

- Język osoby z przewlekłą chorobą serca wygląda zupełnie inaczej niż język człowieka zdrowego, mówi dr Tianhui Yuan.

Taki "zdrowy" język jest jasno czerwony z białym nalotem. Pacjenci kardiologiczni mają mocno czerwony język pokryty żółtawym nalotem i jego wygląd zmienia się w miarę postępów choroby, twierdzi dr Yuan.

Wnętrze jamy ustnej może kolonizować ponad 750 gatunków bakterii. Mikroby te obecne są oczywiście nie tylko na zębach, dziąsłach, ale także podniebieniu twardym, miękkim, okolicach migdałków oraz języku.

Jak podkreślają dentyści, ten ostatni narząd to jeden z najczęściej ignorowanych obszarów podczas higieny jamy ustnej, co jest o tyle istotne, że poza przestrzeniami międzyzębowymi, gromadzi się na nim najwięcej bakterii.

Jakie bakterie żyją na języku? 

Każdy obszar w jamie ustnej zamieszkują nieco inne typy mikroorganizmów. Język ma porowatą, wilgotną powierzchnię pokrytą licznymi brodawkami, co sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych, namnażaniu się bakterii i powstaniu mało estetycznego nalotu. Co ciekawe, bakterie występujące na języku również są bardzo zróżnicowane.

Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Cell Reports, w których naukowcom udało się zlokalizować na powierzchni języka takie szczepy bakteryjne jak m.in. Actinomyces, Veillonella, Streptococcus, Rothia i Neisseria. Każdy z nich tworzy tzw. biofilm - złożoną społeczność mikroorganizmów występujących w innym miejscu języka.  Szacunkowo, na języku może gromadzić się aż 50 proc. wszystkich mikrobów występujących w jamie ustnej!

Większość mikroorganizmów zamieszkujących wnętrze naszych ust żyje ze sobą w symbiozie, jednak przy braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, w tym języka, może dojść do zaburzenia równowagi „dobrych” i „złych” bakterii oraz wynikających z tego problemów dla zdrowia jamy ustnej i zdrowia ogólnego. Na języku rozmieszczone się kubki smakowe, a więc nieusuwane osady mogą także wpłynąć na zaburzenia smaku.

Skrobanie języka – wymysł czy konieczność?

Czy skrobanie języka rzeczywiście może wpłynąć na zdrowie zębów? Większość badań daje na ten temat niejednoznaczne wnioski, ale skuteczność w zredukowaniu ilości bakterii w jamie ustnej potwierdziły badania przeprowadzone m.in. w College of Dentistry w Nowym Jorku. Czyszczenie języka specjalistyczną skrobaczką zaleca także np. Amerykańska Akademia Periodontologii.

Skrobaczka do języka – specjalistyczny przyrząd stosowany do skrobania języka, którego zaletą jest płaski, anatomiczny kształt dopasowany do powierzchni językowych. To zapewnia najbardziej precyzyjne dotarcie do bruzd i wgłębień.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
higiena jamy ustnej   zapalenie wsierdzia  

POLECAMY W SERWISACH