PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Duża część środków dezynfekujących nieskuteczna wobec SARS-CoV-2?

Autor: miro • Źródło: ms
15-02-2021, 11:36
Duża część środków dezynfekujących nieskuteczna wobec SARS-CoV-2? Jakość środków biobójczych (fot. pixabay)
MEDISEPT apeluje o wdrożenie systemu kontroli jakości wprowadzanych do obrotu środków biobójczych.

Na rynku dostępnych jest wiele dezynfektantów o nieprzebadanym laboratoryjnie składzie, wytworzonych z niezatwierdzonych surowców i o niepotwierdzonej skuteczności, w tym działaniu na wirus SARS-CoV-2 – informuje znaczący uczestnik tego rynku MEDISEPT.

Analiza sytuacji, sporządzona przez MEDISEPT

Dodatkowo obowiązujące regulacje prawne otwierają furtkę dla nowych przedsiębiorców chcących produkować dezynfektanty bez przeprowadzania testów skuteczności.

Kwestia dostępności dezynfektantów się unormowała, można wręcz mówić o nadpodaży, lecz na rynku jest wiele podmiotów, które oferują preparaty o nieprzebadanej skuteczności, niskiej jakości i szkodliwym wpływie na zdrowie ludzi.

Na fali ogromnego zapotrzebowania na środki biobójcze na polskim rynku pojawiło się wiele preparatów, które są nieskuteczne – nie zabijają m.in. wirusa SARS-CoV-2 –  a dodatkowo mogą powodować negatywne skutki zdrowotne, np. podrażnienia skóry czy alergie.

Producenci takich środków nie opracowują formuł produktów w oparciu o długoletnie doświadczenie, nie prowadzą badań mikrobiologicznych dotyczących skuteczności, czy testów dermatologicznych, nie opierają systemu kontroli surowców na międzynarodowych normach jakości EN ISO 13485 dla wyrobów medycznych, tak jak firmy działające na rynku medycznym od lat.

Wciąż działają na mocy pozwoleń tymczasowych. Warto podkreślić, że obecnie jakość takich dezynfektantów nie jest w żaden sposób kontrolowana. Stanowi to bardzo duże zagrożenie, szczególnie w momencie walki z pandemią – mówi Przemysław Śnieżyński, prezes spółki MEDISEPT i farmaceuta.

Priorytety: kontrola jakości dezynfekcji i aktualizacja regulacji prawnych

7 sierpnia 2020 r. został opublikowany kolejny komunikat prezesa URPLWMiPB w sprawie wydawania pozwoleń na udostępnianie na rynku i stosowanie produktów biobójczych. Daje on nowym producentom dezynfektantów możliwość ubiegania się o ponowne tymczasowe pozwolenie na obrót środkiem biobójczym na okres kolejnych 180 dni.

Do uzyskania takiego pozwolenia nie jest wymagane przedstawienie wyników badań mikrobiologicznych na zdefiniowanych w normach szczepach bakterii, wirusów, grzybów czy drożdży. W praktyce oznacza to, że na rynek nadal trafiają preparaty nieprzebadane, niskiej jakości i o niepotwierdzonej testami skuteczności. Przy tym w komunikacie jedynie rekomenduje się używanie surowców w standardzie biocydowym, dopuszczonych przez European Chemicals Agency (ECHA).

SŁOWA KLUCZOWE
środki higieny osobistej   Medisept  

POLECAMY W SERWISACH