PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Drogi ograniczania stomatologicznych odpadów

Autor: miro • Źródło: ms
04-01-2022, 08:35
Drogi ograniczania stomatologicznych odpadów Bambusowe szczoteczki do zębów (fot. Unsplash)
- Po każdym zabiegu chirurgicznym wyrzucam małą walizkę z jednorazowymi przedmiotami, czyli robię to przez większość dni w roku. Wszystko to odpady kliniczne do spalenia – przyznaje Lucy Stock, dentystka w Gentle Dental Care w Belfaście, która założyła grupę proekologiczną Cop26.
  • Cop26 promuje ograniczanie odpadów powstałych w gabinetach stomatologicznych. Czy w dobie walki z pandemią jest to realne?
  • Jakiego typu środki higieny jamy ustnej są ekologiczne?
  • Dlaczego ekologiczne produkty wciąż nie są powszechnie stosowane?

- Cop26 skupia się nie tylko na odpadach chirurgicznych, ale także na wszystkich odpadach, generowanych przez branżę stomatologiczną. Jako zespół szukamy sposobów, aby je jak najbardziej ograniczyć. Wszystkie kolorowe, wykonane z plastiku, opakowania past do zębów i szczoteczek do zębów powinno się natychmiast wyeliminować - uważa dentystka.

Powrót do drewnianych wykałaczek

- Zawsze byłam fanką drewnianych patyczków do czyszczenia przestrzeni między zębami - łatwych w użyciu i wywierających odpowiedni nacisk na dziąsła, aby zaradzić chorobom dziąseł. Drewniane patyczki, znajdują się w ekologicznych pojemnikach i są wykonane w całości z biodegradowalnego bambusa ze zrównoważonych upraw.

Promujemy stosowanie nowego typu nici dentystycznych. Tego typu rozwiązania wykonane są z bambusa, niestety wciąż mają nylonową nić wykonaną z Bisfenolu A.

Podczas recyklingu łatwo można jednak wyciągnąć nylonową nić z bambusowych szczoteczek do zębów i wyrzucić ją oddzielnie.

Pasty do zębów bez plastikowych tubek

- Problemem są pasty do zębów z wyciskanymi plastikowymi tubkami. Aby obejść ten problem, promujemy stosowanie past do zębów w szklanych słoikach. Wiele past ziołowych zawiera składniki, które wspierają zdrowie dziąseł, ale nie przeszły rozbudowanych badań naukowych, potwierdzających ich zdolność do ochrony zębów przed próchnicą. Zbieramy fundusze, aby takie badania przeprowadzić – deklaruje Lucy Stock.

W tych dążeniach dentysta nie jest osamotniona.

Pasty do zębów w formie tabletek

Zaradzić złu miały ma pomysł Damiena Vince’a i Mike’a Medicoffa z kanadyjskiej firmy „Change Toothpaste”. Opracowali oni formułę pasty do zębów w formie tabletek. Ich skład chemiczny nie jest tajemnicą: aromat mięty, sodowy C14-16 olefinosulfonian, fosforan dwuwapniowy, erytrytol, ksylitol, wodorowęglan sodu, mentol, dwutlenek krzemu oraz ekstrakt z liści mentha spicata. 

Ważne, że tabletki nie są toksyczne i ulegają szybkiej biodegeneracji, nie obciążają środowiska. Zrobione z celulozy opakowanie, zawierające 65 tabletek, jest również ekologiczne.

Pasty wykonane w 99 proc. z naturalnych składników

PureActiv to pierwsza pasta do zębów w ofercie Oral-B, która składa się w 99 proc. z naturalnych składników, a jej opakowanie – tubka i pudełko wykonane są z materiałów nadających się do recyklingu.

Pasta PureActiv nie zawiera: sztucznych barwników, aromatów lub słodzików, SLS (syntetycznego detergentu), dwutlenku tytanu. Pasta ma formułę przezroczystego żelu i smak mięty.

PureActiv (pierwsza pasta do zębów marki Oral-B) uzyskała certyfikat Cosmos Natural, przyznawany przez EcoCert (organizacja zajmująca się oceną produktów naturalnych i organicznych).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH