• Gdy zaczyna boleć ząb należy przede wszystkim udać się do dentysty, ale można sobie pomóc przed wizytą w gabinecie stomatologicznym.
  • Sposobów łagodzenia bólu jest wiele, będą skuteczne o ile, ból nie jest zbyt silny.
  • Na ból zęba, oprócz leków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, stosować można czosnek i goździki, bo oba mające naturalne właściwości znieczulające.

Ból zębów, dotkliwy w ciągu dnia, często bardzo nasila się w nocy. W pozycji leżącej krew napływa intensywniej do głowy i fakt ten może zwiększyć odczuwanie bólu.

Niektóre bóle, tak zwane stomatologiczne, mają charakter przewlekły i często cierpiący bezskutecznie próbują wielu środków, aby go uśmierzyć. Problemem jest także to, iż długotrwałe przyjmowanie specyfików przeciwbólowych obarczone jest skutkami ubocznymi. Poza tym w dłuższej perspektywie ich skuteczność w oddziaływaniu na organizm człowieka. zmniejsza się.

Domowe sposoby na ból zęba. Co z apteczki na ból zęba?

Leki przeciwbólowe
W przypadku umiarkowanego bólu zęba, dla wielu osób zażycie środka przeciwbólowego, zawierającego paracetamol lub ibuprofen, to szybki i skuteczny sposób zmniejszenia dolegliwości.  Zawsze jednak trzeba pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek.

Żele lecznicze
Niektóre żele lecznicze mogą również pomóc zmniejszyć ból zęba. Dostępne bez recepty środki, które zawierają na przykład benzokainę, mogą znieczulić tkliwą okolicę. Uwaga - benzokaina nie może być podawana małym dzieciom.

Płukanka do ust o właściwościach znieczulających

Płukanie ust słoną wodą
Słona woda jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym, dzięki czemu może zmniejszyć stan zapalny. Płukanie słoną wodą może również pomóc w usunięciu wszelkich cząstek jedzenia lub resztek, które utknęły w zębach lub dziąsłach. 

Nieprawidłowo wyrzynające się zęby mądrości to częste źródło problemów z dziąsłami. Tkanki dziąseł w okolicy ósemki mogą być opuchnięte, zaczerwienione i tkliwe. Mogą również krwawić po dotknięciu, co utrudnia szczotkowanie i nitkowanie tych okolic. Ale nawet, gdy ósemki wyrosną, często ich prawidłowa higiena jest kłopotliwa.

Trudno je dokładnie doczyścić, co szczególnie dotyczy  częściowo zatrzymanych ósemek. Ząb jest w części przysłonięty przez dziąsło (powstaje tzw. kieszonka przydziąsłowej, gdzie mogą zalegać resztki pokarmowe i mnożyć się bakterie. Sprzyja to nawracającym infekcjom dziąseł czy próchnicy. Zatem płukanie słoną wodą może być pomocne

Płukanie wodą utlenioną
Zapalenie przyzębia to poważna infekcja dziąseł, która zwykle pojawia się w wyniku złej higieny jamy ustnej. Może powodować takie problemy, jak bolesność, krwawiące dziąsła i rozchwiane zęby. Dowody naukowe wskazują, że płukanie ust wodą utlenioną pomaga zmniejszyć ilość płytki nazębnej, a więc i zredukować objawy zapalenia przyzębia.

Należy zawsze rozcieńczać wodę utlenioną zwykłą wodą  w stosunku  1:1. Roztwór należy trzymać w ustach, ale go nie połykać. Dlatego nie należy tego sposobu zalecać dzieciom.

Co na ból zęba?

Czytaj więcej

Co na ból zęba?

Naturalne środki znieczulające prosto z kuchni

Herbata miętowa
Płukanie ust herbatą miętową lub ssanie torebek z nią także tymczasowo może  złagodzić ból zęba.

Naukowcy zauważają, że mięta pieprzowa zawiera związki przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Mentol, aktywny składnik mięty pieprzowej, może nieco znieczulać na wrażliwe okolice.

Goździki 
Eugenol, składnik goździków może zmniejszyć ból zębów. Wykazano naukowo, że pacjenci stosujący po ekstrakcji zęba eugenol (przykładany na dziąsło lub zębodół), odczuwali mniejszy ból i stan zapalny podczas gojenia.

Eugenol ma słabe właściwości ​​znieczulające. W przypadku bólu zęba należy   namoczyć zmielone goździki w wodzie i sporządzić pastę. Następnie nakłada się ją na bolący ząb lub napełnia torebkę po herbacie i wkłada do ust.

Można także delikatnie żuć cały goździk.

 Czosnek
Allicyna, wchodząca w skład czosnku, ma silne działanie antybakteryjne, które może pomóc zwalczyć patogeniczne bakterie w jamie ustnej.

Samo żucie ząbka czosnku i pozostawienie go w pobliżu zęba może pomóc złagodzić ból. Jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, gdyż smak surowego czosnku jest niektórych osób zbyt intensywny.

Środki na ból zęba nie tylko doustne

Poduszka wyżej
Niekiedy pomaga podniesienie głowy za pomocą dodatkowej poduszki lub dwóch. To zapobiega gromadzeniu się krwi w głowie, która może powodować dodatkowy ból.

Zimny ​​okład
Woreczek z lodem owinięty ręcznikiem na bolącą stronę twarzy zwęża naczynia krwionośne w tej okolicy, co może zmniejszyć ból i umożliwić zaśnięcie.

Przykładanie zimnego kompresu przez 15–20 minut co kilka godzin po południu i wieczorem może również pomóc przespać noc spokojniej.

Głęboki oddech 
Powolne, głębokie oddychanie zmniejsza nie tylko lęk, stres, ale i ból zębów – przekonują naukowcy z Michigan School of Dentistry. Kiedy mózg cierpi z powodu długo trwającego bólu, jego część tzw. istota szara kurczy się. Istota szara to niezwykle ważny dla naszego funkcjonowania obszar, bowiem kontroluje ruch, pamięć i emocje. Okazuje się, że medytacja połączona z głębokim oddechem zwiększa istotę szarą, a tym samym poprawia pracę mózgu, pomagając utrzymać ten organ w stanie „spokoju”. To z kolei zmniejsza odczuwany ból.

A rano, niezależnie od samopoczucia, należy iść do dentysty, by uniknąć poważniejszych problemów.