• Po ekstrakcji nie należy jeść i pić gorących napojów i potraw, wskazane są letnie lub wręcz zimne posiłki
  • Formowanie się skrzepu - naturalnego opatrunku chroniącego ranę w miejscu usuniętego zęba - ułatwia okład z zimnej zaparzonej torebki czarnej herbaty
  • Należy odłożyć aktywność fizyczną na co najmniej tydzień, leżenie najlepiej z głową uniesioną

Ekstrakcja ósemki. Gorsza od zabiegu jest rekonwalescencja

Usuwanie zęba, jeśli zabieg dotyczy trzecich zębów trzonowych wiąże się z założeniem szwów na ranę. Proces gojenia zabiera więcej czasu, a ryzyko jego powikłań jest większe.  

Miejsce, w którym tkwił ząb, czyli zębodół zostaje oczyszczone, dentysta umieszcza w w nim tampon, by hamował krwawienie. Wkrótce po ekstrakcji formuje się tu skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów, ale też chroni ranę przed zakażeniem, informuje lek. dent. Waldemar Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Naturalny opatrunek w miejscu zęba. Podstawa szybkiego gojenia

 Poważne problemy grożą, gdy skrzep przez przypadek zostanie usunięty. Co robić, a czego nie robić by tego uniknąć:

  • nie wyjmować tamponu z miejsca ekstrakcji przez co najmniej 30 minut,
  • przez kilka godzin po zabiegu nie można jeść ani pić, szczególnie, gdy znieczulenie nadal działa,
  • jeśli z rany nadal sączy się krew, można wymienić tampon na kawałek czystej, zwiniętej gazy lub ostudzoną po zaparzeniu torebkę herbaty (czarna herbata zawiera garbniki, a te mają właściwości ściągające i ułatwiają uformowanie skrzepu),
  • nie płukać ust przez pierwsze 24 godziny,
  • unikać zasysanie powietrza przez słomką podczas picia napojów, nie wydmuchiwać silnie nosa przy katarze, gdyż ciśnienie, wytwarzane podczas tych czynności może naruszyć skrzep. 

Jeśli w kolejnych dniach krwawienie nie ustaje i jest coraz obfitsze, to może to świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi, w takim wypadku należy udać się do dentysty.

Po usunięciu zęba. Czego nie wolno robić

Picie alkoholu i palenie papierosów może wyłącznie przysporzyć problemów, więc nie należy po nie sięgać przez co najmniej 24 godziny po zabiegu. A najlepiej i alkohol i papierosy odstawić na 2-3 dni. 

Nikotyna powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych i zaburza przepływ krwi. W efekcie tkanki są niedotlenione, a rany wolniej się goją. Palenie papierosów jest też jednym z czynników ryzyka powstania poekstrakcyjnego zapalenia kości zębodołu, czyli tzw. suchego zębodołu.

- Jest to szczególnie bolesne powikłanie gojenia się rany po ekstrakcji zęba, charakteryzujące się promieniującym bólem w okolicy pozabiegowej oraz obrzękiem tkanek. Towarzyszyć temu może nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, szczękościsk, gorączka, osłabienie czy powiększenie węzłów chłonnych. Suchy zębodół występuje szacunkowo u ok. 5 proc. pacjentów po usunięciu zęba, częściej tych, którzy nie przestrzegają zaleceń po zabiegu – ostrzega stomatolog.

Zasada ta odnosi się też do elektronicznych papierosów, bo i one zawierają nikotynę. Natomiast alkohol jest szczególnie niewskazany po usuwaniu zęba, jeśli dentysta przepisał antybiotyk lub trzeba zażywać środki przeciwbólowe. Tych leków nie powinno się łączyć z alkoholem.

Zdecydowanie trzeba też unikać gorących potraw i napojów. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, więc może nasilić krwawienie i doprowadzić do utraty skrzepu. Z tego samego powodu lepiej odłożyć na później wizytę w saunie czy solarium.

Chlorheksydyna. Zapobiega stanom zapalnym po ekstrakcji zęba 

Jeśli płukać usta, to najlepiej specjalnej płukanki zawierającej chlorheksydynę, gdyż ten składnik działa przeciwbakteryjnie i ogranicza ryzyko stanu zapalnego oraz wspomaga gojenie się tkanek. - Płyn dotrze w zakamarki rany, zdezynfekuje ją i usunie nadmiar bakterii. Alternatywnie można też użyć naparu z ziół, np. kory dębu, rumianku lub szałwii. Przykładowo, szałwia posiada właściwości antyseptyczne i ściągające, jest znanym specyfikiem używanym przy stanach zapalnych jamy ustnej – doradza ekspert.

Higiena jamy ustnej. Obowiązkowa po ekstrakcji

Częstym błędem u pacjentów, którzy obawiają się utraty skrzepu czy bólu jest zaniedbywanie higieny jamy ustnej. Tkanki po zabiegu bezwzględnie muszą być utrzymywane w czystości i pozbawione resztek jedzenia. O ile należy unikać szczotkowania zębów przez 12 godzin od zabiegu, to od kolejnego dnia, po spożyciu posiłku, umycie zębów jest wręcz wskazane. Zęby należy myć tak, jak zwykle, natomiast dopóki rana się nie zagoi, trzeba omijać szczotką okolicę skrzepu.

Ból po ekstrakcji. Co stosować

Nie powinno się zażywać aspiryny, ponieważ rozrzedza krew i może zaburzyć powstanie skrzepu na ranie, a także wywołać przedłużające się krwawienie. Lepiej nie stosować jej nawet przez kilka dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym w jamie ustnej. Środki bezpieczne po ekstrakcji, które pomagają osłąbić ból i obrzęk to te zawierające paracetamol, ibuprofen lub w przypadku intensywnego bólu – ketoprofen.