PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dobroczynny wpływ magnezu na kości potwierdzony

Autor: nieck • Źródło: en
02-12-2020, 09:53
Dobroczynny wpływ magnezu na kości potwierdzony (fot. pixabay)
Formowanie się kości u pacjentów z ubytkiem kości w obszarze twarzoczaszki może być stymulowane przez związki magnezu - wynika z badań przeprowadzonych na australijskim University of Queensland School of Dentistry. 

- Wodorotlenek magnezu wraz ze stosowanymi w medycynie materiałami kościotwórczymi poprawia regenerację kości i jej funkcjonowanie, podsumowuje swoje badania dr Abdalla Ali.

Badany przez niego związek magnezu przyspieszał formowanie się tkanki kostnej w ludzkim organizmie, gdy połączono go z polikaprolaktonem (biodegradowalnym polimerem), często stosowanym w inżynierii tkankowej. 

- Połączenie rusztowaniu drukowanym w 3-D i wodorotlenku magnezu i polikaprolaktonu stanowi dobre alternatywne rozwiązania w regeneracyjnej terapii różnego typu chorób kości i po urazach, mówi dr Ali.

- Przeszczepy kości to tradycyjnie złoty standard w leczeniu uszkodzonych kości, które same nie są w stanie się zregenerować. - Jednak ta metoda ma sporą wadę, z powodu ograniczonego dostępu oraz ryzyka powikłań. Porowate, drukowane w 3-D rusztowania tkanki kostnej z biodegradowalnych materiałów, dają wsparcie mechaniczne naturalnemu procesowi gojenia i regeneracji kości - wyjaśnia dr Ali.

Sam polikaprolakton ma bardzo wolne tempo biodegradacji, które nie jest najlepsze przy różnego typu zastosowaniach, poza tym brakuje mu biofunkcjonalności. Podejmowano wiele prób, by wykorzystać inne, nowe materiały w inżynierii tkankowej, jednak nie udało się uzyskać takiego, który w pełni dobrze był absorbowany. A to podstawowy warunek naturalnego procesu regeneracji kości.

Udało się ten efekt uzyskać w australijskim laboratorium, gdy do polikaprolaktonu dodano wodorotlenek magnezu. Implanty kości stają się coraz bardziej popularną terapią na całym świecie. Populacja w wielu krajach szybko się starzeje, procesy starzenia się organizmu prowadzą do problemów z kośćmi, chorób kości, częstych wypadków i urazów, zatem nowy materiał przydatny w medycynie regeneracyjnej ma duży potencjał. 

Więcej: Composites Part B: Engineering

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   odbudowa kości  

POLECAMY W SERWISACH