Wielu pacjentów irytuje prośba o wypełnienie lub aktualizację formularza wywiadu. Niektórzy nawet wprost komentują ją - że skoro są u lekarza, który tylko ogląda ich zęby, to jakie znaczenie ma reszta ich ciała.

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej

Jama ustna jest połączona z resztą ciała. Przestrzenie te nie tylko się łączą, ale też oddziałują na siebie pośrednio i bezpośrednio.

CDC szacuje, że 47 proc. dorosłych powyżej 30 r. ż. cierpi na jakąś formę choroby przyzębia. A choroba przyzębia z kolei może być bezpośrednio powiązana z wieloma innymi chorobami, w tym nowotworem, chorobą Alzheimera, reumatoidalnym zapaleniem stawów i cukrzycą. Dla dentysty informacja o chorobach przewlekłych pacjenta, oraz chorobach występujących w jego rodzinie pomaga skuteczniej leczyć parodontozę.  Dowiedziono wielokrotnie, że pacjenci którzy prawidłowo kontrolują cukrzycą, mają w lepszym stanie dziąsła. Ten związek działa też w drugą stronę - leczenie periodontologiczne poprawia wskaźniki cukrzycy.

Skutki uboczne leków w jamie ustnej

Niestety blisko 400 leków stosowanych w terapii chorób przewlekłych i nie tylko powoduje suchość w ustach i inne skutki uboczne w jamie ustnej. Są wśród nich antydepresanty, leki uspokajające, antyhistaminowe, moczopędne i na serce (np. inhibitory konwertazy angiotensyny), specyfiki stosowane w chorobie Parkinsona, Alzheimera. Niebezpieczna pod tym względem jest także hioscyna obecna w środkach przeciw chorobie lokomocyjnej.

Ślina odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, stąd zaburzenia jej wydzielania mogą stanowić poważny problem. Każda sytuacja, w której równowaga pomiędzy wydzielaniem śliny a zapotrzebowaniem na nią jest zachwiana, może być źródłem dolegliwości.

Na przykład ryzyko szybkiego rozwoju próchnicy, pleśniawki i trudności z żuciem, połykaniem i trawieniem pokarmu. Jeśli dentysta otrzyma pełną listę zażywanych przez pacjenta leków, wie jak może mu pomóc i jak uniknąć niektórych skutków ubocznych.