PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego zdrowie jamy ustnej jest ważne w walce z pandemią COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
13-04-2021, 08:45
Dlaczego zdrowie jamy ustnej jest ważne w walce z pandemią COVID-19 Dentyści na pierwszej linii profilaktyki COVID-19 (fot. Unsplash)
Wiele czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 wiąże się z chorobami jamy ustnej. Opieka stomatologiczna może być jednym z  kluczowych elementów profilaktyki COVID-19.

Agencja Centers for Disease Control and Prevention  zaktualizowała listę schorzeń predysponujących do ciężkiego przebieguCOVID-19, wśród dodanych czynników ryzyka znalazły się:
- cukrzyca typu 1
- astma
- choroba wątroby
- zakażenie wirusem HIV
- mukowiscydoza
- nadwaga (poprzednio uwzględniano tylko otyłość).

Teoretycznie można by ryzykować twierdzenie, że dzięki bardzo sprawnie prowadzonej akcji szczepień, pandemia w  Stanach Zjednoczonych jest już prawie pod kontrolą, niestety nowe warianty  SARS-CoV-2 i rosnąca w niektórych miejscach liczba przypadków zakażeń nadal pozostają powodem do niepokoju. 

Wiele chorób przewlekłych, w tym większość tych dodanych do listy CDC, ma powiązania z chorobami jamy ustnej. Niestety duża część pacjentów  nadal obawia się korzystać z opieki stomatologicznej, albo po prostu nie może sobie na nią pozwolić w wystarczającym zakresie. 

Tyle że z upływem czasu okazało się, iż gabinety dentystyczne mogą działać bezpiecznie, zwłaszcza w porównaniu z ogólnymi placówkami opieki zdrowotnej. W przypadku dentystów  odsetek zakażeń wyniósł 2,0 proc.; dla higienistek stomatologicznych było to 3,1 proc.; podczas gdy dla wszystkich pozostałych pracowników służby zdrowia kilkakrotnie więcej, bo aż 11,3 proc.

Chociaż badania nad związkiem różnego typu schorzeń z przebiegiem COVID-19 trwają, nie ma wątpliwości, że  nieleczone stany zapalne w jamie ustnej mają ścisły związek z procesami zapalnymi w innych, często odległych rejonach ciała. Natomiast  ​​ogólny stan zdrowia poprawia się, gdy pacjenci  wyleczą  choroby jamy ustnej.

Wielu epidemiologów przewiduje, że SARS-CoV-2 stanie się kolejnym sezonowym endemicznym wirusem. Profilaktyka zakażeń będzie nadal ważna, nawet po oficjalnym ogłoszeniu zwycięstwa nad pandemią. Zwłaszcza, że w społeczeństwie zawsze będzie spora grupa osób, które nie będą chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19.

Właśnie dentyści, mogą być tą grupą pracowników medycznych, której praca sprawi, że profilaktyka stanie się skuteczniejsza. Zwłaszcza leczenie periodontologiczne nie powinno być niedoceniane.

O związkach  między chorobami jamy ustnej a COVID- 19 szczegółowo informowaliśmy w tekstach:
Paradontoza może nasilać przebieg COVID-19
COVID-19: higiena jamy ustnej, a ogólny stan zdrowia
Bakterie z jamy ustnej zaostrzają postać COVID-19?
Czy na podstawie badania stomatologicznego można zdiagnozować COVID-19?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH