PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego warto do dentysty zabrać kalendarzyk małżeński

Autor: miro • Źródło: ms
08-05-2022, 07:02
Dlaczego warto do dentysty zabrać kalendarzyk małżeński Kobieta u dentysty z kalendarzykiem małżeński? Fot. Shutterstock
Wszczepienie implantu, ekstrakcja zęba, plomba, usunięcie kamienia, która z pacjentek zastanawia się nad tym czy powinna sobie pozwolić na tego typu zabiegi podczas miesiączki?
  • Kobiety powinny zgrać wizytę u dentysty z cyklem menstruacyjnym
  • Dla pacjentek zabiegiem o podwyższonym ryzyku może być nawet proste usuwanie kamienia nazębnego
  • Suchy zębodół – powikłanie, którego można było uniknąć

Fizjologii nie da się oszukać, kobieta w trakcie menstruacji ma mniejszą krzepliwość krwi, a zatem rośnie ryzyko krwotoków. Po zabiegu u dentysty krwawienie może być nasilone. To jedna niedogodność. Druga to taka, że w trakcie miesiączki odczuwanie bólu jest intensywniejsze.

Kiedy kobieta szczególnie narażona na suchy zębodół

Pomiędzy 12 a 14 dniem cyklu oraz pomiędzy 21 a 22 dniem, a więc w okresie gdy poziom estrogenów zdecydowanie wzrasta, wyższe jest ryzyko powikłania poekstrakcyjnego zęba (tzw. suchy zębodół). Podobny skutek wywołuje zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Ryzyko pojawienia się suchego zębodołu wzrasta dwu-, a nawet trzykrotnie.

O co chodzi w suchym zębodole? Wyrwanie zęba wiąże się z przerwaniem ciągłości błony śluzowej i powstaniem rany. Krew krzepnie, tworząc skrzep, który chroni miejsce zranienia, dopóki się nie zagoi. Bywa jednak, że skrzep zostaje częściowo lub całkowicie rozpuszczony (np. mniejsza krzepliwość). Wówczas nic nie chroni powstałej rany, co skutkuje wystąpieniem lokalnego zakażenia.

W pierwszych trzech, czterech dniach okresu, wraz z wyższym stężeniem progesteronu, dziąsła kobiety są szczególnie tkliwe, podatne na stany zapalne i krwawienie.

Kiedy kobieta narażona na większą skłonność do krwawień

Niektóre pacjentki mogą nie zdawać sobie sprawy, że cierpią na chorobę von Willebranda. To uwarunkowane genetycznie schorzenie objawia się m.in. większą skłonnością do krwawień po urazach czy zabiegach. W takich przypadkach krwawienie może się pojawić nawet podczas szczotkowania zębów!

Kiedy zatem do dentysty? Optymalny czas to mniej więcej siedem dni od zakończenia miesiączki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   pacjent   kamień nazębny  

POLECAMY W SERWISACH