• Nieświeży oddech? Uwaga na szorstki język i głębokie kieszonki dziąsłowe.
  • Wymiana maseczki co 20 minut wręcz wskazana.
  • Pozostałości po jedzeniu są podstawą do namnażania się bakterii, których aktywność wyzwala związki siarki.

Uwaga na język i kieszonki dziąsłowe

Dentysta Daniel Bolfing wyjaśnia: Zasadniczo nieświeży oddech jest powodowany przez bakterie, które namnażają się głównie w kieszonkach dziąseł i szorstkiej powierzchni języka. Bakterie te wytwarzają produkty odpadowe zawierające siarkę. Są to przede wszystkim gazy gnilne. A ludzie odbierają to jako nieświeży oddech.

Bakterie, będące beztlenowcami, bardzo dobrze rozmnażają się w środowisku o małym dostępie powietrza.

Gorsza sytuacja występuje w przypadku kogoś kto masz wyjątkowo szorstką powierzchnię języka lub głębokie kieszenie dziąseł. To zakamarki, trudne do oczyszczenia, są dobrym schronieniem dla uciążliwych drobnoustrojów.

Osoby o nieprzyjemnym zapachu ust powinny postawić na czyszczenie powierzchni języka. Na szczęście służących temu narzędzi jest coraz więcej.

Uwaga na dietę

Ważna jest oczywiście także dieta, bo pozostałości po jedzeniu są podstawą do rozmnażania się bakterii wytwarzających takie a nie inne odpady. Oczywiście są też kofaktory (związki chemiczne, które są potrzebne enzymom do katalizowania konkretnych reakcji chemicznych), które mogą redukować nieświeży oddech, na przykład jakość i ilość śliny. Więcej śliny oznacza mniej nieświeżego oddechu.

Problemy mogą rosnąć także ze względu na przyjmowane leki, palenie papierosów i oczywiście złą higienę jamy ustnej.

Uwaga na maseczki

Pod maseczką ochronną zawartość tlenu spada, a poziom dwutlenku węgla wzrasta. To główna przyczyna powstawania nieświeżego oddechu. Subiektywne wrażenie, że pod maską nasila się nieświeży oddech, z pewnością nie jest błędne.

Bardzo ważna jest dlatego regularna wymiana maski. Długo używana maseczka wilgotnieje. Bakterie mogą się wówczas szybciej namnażać.

W zasadzie maseczkę powinno się wymieniać co 10 – 20 minut. Mało kto tak robi. Należy zatem zdjąć maseczkę w bezpiecznym miejscu i pić dużo wody. Dzięki temu bakterie po prostu są zmywane.