• Implanty dentystyczne zostały wprowadzone na rynek ponad 40 lat temu i  szybko zmieniły jakość życia milionów pacjentów. 
  •  Żadna inna odbudowa dentystyczna, w takim stopniu jak implanty nie łączy funkcji i estetyki.
  • Często pomijanym aspektem są korzyści dla stanu zdrowia jamy ustnej pacjentów leczonych implantami.

W ciągu 40 lat istnienia na rynku implantów zębowych stopniowo udoskonalano zarówno stosowane materiały jak i  techniki ich mocowania. Obecnie implanty zębowe dają wiele możliwości - można nimi  odtworzyć brakujący jeden, dwa i wiele zębów. Jednak przy całkowitym bezzębiu, wszczepianie metalowych struktur może mieć pewne ograniczenia, które są zależna od stanu tkanek pacjenta. Zła kondycja kości szczęki lub żuchwy może uniemożliwiać zastosowanie większej liczby implantów.

Lepsze żywienie

Złamane, utracone lub obluzowane zęby uniemożliwiają pacjentom cieszenie się niektórymi z ich ulubionych pokarmów, które są  bogate w błonnik. Na przykład z trudem takiej osobie przychodzi jedzenie jabłek, marchewek i wielu innych owoców oraz warzyw. Implanty dentystyczne przywracają normalną funkcję żucia, a także pomagają w trawieniu, gdyż umożliwiają właściwe rozdrobnienie jedzenia.

Zakończone sukcesem leczenie implantologiczne zapewnia  stabilność, która daje pacjentowi pewność i komfort podczas jednej z najważniejszej czynności – jedzenia.

Zęby się nie przesuwają

W przypadku utraty zęba (bez względu na przyczynę) sąsiednie i  przeciwstawne zęby powoli, ale stale zaczynają się przesuwać w kierunku zwolnionej przestrzeni. Niestety, gdy sąsiednie zęby przechylą się,  przestają dobrze pełnić swoją funkcję.

Dzięki implantom dentystycznym zmiany te zostają zablokowane, co skutecznie zapobiega dalszym uszkodzeniom.

Zdrowsze kości 

Gdy ząb zostaje usunięty to tkanka kostna, która to otaczała "zapada się" w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Z upływem czasu nieobciążona kość szczęki lub żuchwy powoli zmniejsza swoją objętość i gęstość.

Implanty dentystyczne mogą wcześnie zatrzymać ten proces, ponieważ przenoszą na kość  obciążenia związane z gryzieniem i żuciem, więc  utrzymują aktywną i zdrową tkankę kostną. Żadna inna praca protetyczna nie może bezpośrednio stymulować kości.

Lepsze samopoczucie

Implanty dentystyczne to jeden z najlepszych sposobów przywrócenia  pięknego  uśmiechu po utracie zębów. Zarówno badania jak i obserwacje dentystów wskazują, że osoby, które nie są zadowolone ze swojego uśmiechu, podświadomie ograniczają otwarty uśmiech, albo zaczynają zasłaniać usta, gdy się śmieją. To wskazuje jak duże znaczenie dla samopoczucia, ale i tego jak odbierają nas inni, mają ładne zęby.

Implanty dentystyczne nie powodują próchnicy

To kolejny pocieszający fakt - głównie za sprawą próchnicy powstają uszkodzenia zębów - jednak implanty zębowe nie podlegają patologicznym zmianom, gdyż są zbudowane z odpornego na działanie bakterii materiału.

Mimo to, w dużej mierze od poziomu higieny jamy ustnej zależy powodzenie leczenia implantologicznego. Zaniedbania w tym zakresie mszczą się okrutnie i wszczep może zostać odrzucony.