PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dieta cud …dla zębów

ms
16-01-2020, 11:42
Dieta cud …dla zębów Co zaakceptują zęby? (foot: pixabay)
Kanadyjski dentysta i autor wielu naukowych publikacji Weston A. Price  wskazywał na dietę poprawiającą zdrowie zębów. Było to ... sto lat temu.

Jego zdaniem istnieją historyczne i naukowe dowody na to, że dieta jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowie jamy ustnej.

Wędrując po świecie dentysta wskazywał na niektóre subkultury, których przedstawiciele prezentowali idealną odległość między zębami bez oznak próchnicy, co miało być efektem ściśle określonej diety.

Weston A. Price wskazywał nawet na grupy, których członkowie nie stosowali codziennych procedur higienicznych, które obecnie wydają się niezbędne dla zapobiegania próchnicy.

Według Westona A. Price'a ludzie powinni jeść pokarmy bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A, D, E i K, które przywrócą skład mineralny formacji kostnych. Jednocześnie powinni unikać żywności o wysokiej zawartości kwasu fitynowego (naturalny składnik ziaren zbóż, orzechów i nasion roślin strączkowych, niezbędny w procesie wzrostu rośliny). Kwas ten obniża biodostępność: fosforu, wapnia, magnezu, cynku i wielu innych minerałów.

Weston A. Price w 1939 r. opublikował Nutrition and Physical Degeneration - książkę, która wyszczególnia szereg etnograficznych badań kultur, w tym: Lötschental w Szwajcarii, rdzennych Amerykanów, Polinezyjczyków, Pigmejów i Aborygenów. Materiały badawcze obejmują ok. 15 tys. fotografii, 4 tys. slajdów i wiele ujęć filmowych. 

W książce Price twierdził, że różne choroby endemiczne dla zachodnich kultur lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku - od próchnicy po gruźlicę - rzadko występowały w kulturach innych niż zachodnie. Twierdził, że gdy społeczności porzucały miejscową dietę i przyjmmowały zachodnie wzorce życia, wykazywały wzrost chorób typowych dla cywilizacji Zachodu. Price doszedł do wniosku, że zachodnie metody komercyjnego przygotowywania i przechowywania żywności usuwają witaminy i minerały niezbędne do zapobiegania chorobom atakującym jamę ustną.

Ciekawe czy do czasów współczesnych dotrwało coś godnego uwagi z badań Westona A. Price'a?

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH