PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Diastema. Ma ją wielu Polaków. Leczenie kosztuje nawet kilka tysięcy złotych

Autor: miro • Źródło: ms
25-04-2022, 07:44
Diastema. Ma ją wielu Polaków. Leczenie kosztuje nawet kilka tysięcy złotych Diastema, to nic innego jak zauważalna, większa niż zazwyczaj, przerwa pomiędzy górnymi jedynkami Fot. AdobeStock
Diastema, to nic innego jak zauważalna, większa niż zazwyczaj, przerwa pomiędzy górnymi jedynkami. Ten swoisty znak rozpoznawczy nie zawsze jest uznawany za defekt, który należy leczyć. Są ludzie, którzy zgłaszają się do dentysty na piłowanie siekaczy, chcąc np. upodobnić się np. do ulubionej gwiazdy filmowej.
  • Diastema może być wynikiem choroby dziąseł a nawet ssania kciuka w dzieciństwie
  • Co do zasady, diastemy do 2 mm nie leczy się
  • Istnieje co najmniej siedem sposobów leczenia diastemy

W zdecydowanej większości przypadków chodzi o likwidację przerw między zębami. Nie ma jednej metody realizacji tego typu zabiegu. Wybierając sposób leczenia, dentyści uwzględniają przyczynę diastemy, jej rozmiar, lokalizację w łuku zębowym, na co pacjent jest uczulony a nawet to, czy jest palaczem papierosów.

Rodzaje, typy i przyczyny diastemy

Rodzaje diastemy w zależności od ułożenia siekaczy względem siebie:
- równoległa,
- zbieżna,
- rozbieżna.

Typy i przyczyny diastemy:
- prawdziwa - spowodowana nieprawidłową budową - przerostem lub niskim przyczepem - wędzidełka wargi górnej (trójkątnego fałdu błony śluzowej, łączącego wargę z dziąsłem);
- rzekoma - spowodowana: brakiem zębów bocznych (mikrodoncja), zbyt małym rozmiarem siekaczy lub nadmiarem zębów w szczęce (mesiodens);
- fizjologiczna - obserwowana przed wyrżnięciem się siekaczy bocznych u dzieci pomiędzy 7 a 9 rokiem życia, nie wymaga interwencji stomatologa i zwykle zamyka się samoistnie.
Diastema może być także wynikiem choroby dziąseł  a nawet ssania kciuka w dzieciństwie.

Leczenie diastemy kiedy?

Co do zasady, diastemy do 2 mm nie leczy się.

Za wadę zgryzu, powodującą problemy ortodontyczne, periodontologiczne, a nawet wady wymowy (seplenienie). uznawana jest diastema o szerokości powyżej 2 mm. Wówczas ocenić należy zasadność podjęcia interwencji przez specjalistę.

Sposoby leczenia diastemy

Leczenie ortodontyczne – szparę między zębami likwiduje się za pomocą stałego, zdejmowanego lub nakładkowego aparatu ortodontycznego. Pierwsze efekty widoczne będą dopiero po kilku miesiącach, a po zdjęciu aparatu konieczne będzie tzw. leczenie retencyjne, mające nie dopuścić do cofnięcia się zmian.

Bonding - zamaskowanie przerwy materiałem kompozytowym (światłoutwardzalne kompozyty, te same, które stosowane są w plombach). To najszybsza metoda zamknięcia diastemy, bo można pozbyć się wady podczas jednej wizyty. Najpierw stomatolog wytrawia ząb specjalnym preparatem, następnie przykrywa go kolejnymi warstwami kompozytu, formując właściwy kształt zęba. Zabieg trwa ok. 30 minut (dla jednego zęba).
Zlikwidowana diastema może być odtworzona. Materiał wypełnienia jest wówczas usuwany, a powierzchnia zębów odbudowuje się pod działaniem śliny i specjalnych past.

Licówki – nałożenie cienkich, 0,5 mm płatków np. porcelany maskujących szparę.
Stosuje się wówczas, gdy przyczyną diastemy jest np. zbyt mały rozmiar zębów. Zaletą tego rozwiązania jest duża estetyka i wygoda. Licówki dopasowywane są odcieniem do pozostałych zębów. Warto przed zabiegiem poddać się procedurze wybielania zębów.

Korona, most protetyczny, implant stomatologiczny -  te rozwiązania protetyczne sprawdzą się, gdy diastema spowodowana jest brakami w uzębieniu np. przy hipodoncji.

Frenektomia – zabieg chirurgiczny przeprowadzany przy przeroście wędzidełka wargi górnej. Stomatolog za pomocą lasera wycina nadmiar tkanek powodujących diastemę, następnie prowadzona jest terapia ortodontyczna.

Ekstrakcja – przy hiperdoncji, charakteryzującej się nadliczbową ilością zębów, niezbędna jest ekstrakcja, a następnie zabieg polegający na przymocowaniu płytki z akrylu skręconej śrubą na powierzchni przednich zębów, która je przesunie względem siebie.

Leczenie periodontologiczne – gdy przyczyną diastemy są choroby dziąseł, wymagana jest terapia periodontologiczna.

Ceny zabiegu usunięcia diastemy

Ceny usunięcia diastemy zależy oczywiście w pierwszej kolejności od zastosowanego rodzaju leczenia i w skrajnych przypadkach mogą różnić się nawet dziesięciokrotnie. Różnice w cenie zabiegu wynikają również z renomy placówki, w której jest przeprowadzane leczenie, a także od doświadczenia stomatologa.  

Widełki cenowe zabiegu usunięcia diastemy z wykorzystaniem materiałów kompozytowych: od 200 do 600 zł. W przypadku, gdy zabiegowi poddawane są więcej niż dwa zęby - koszt wzrasta do ok. 1,5 tys. i 2,0 tys. zł.

Widełki cenowe zabiegu usunięcia diastemy z wykorzystaniem licówek:
z porcelany: trwałość ok. 10 - 15 lat,
koszt to ok. 2000 – 4000 zł za ząb,
licówki kompozytowe: trwałość ok. 2-7 lat,
koszt to ok. ok. 1100 – 2800 zł za ząb.

Widełki cenowe zabiegu usunięcia diastemy w ramach leczenia ortodontycznego koszt od 5000 do 10 000 zł.

Chirurgiczne podcięcie wędzidełka 200 - 1000 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   implantologia   periodontologia   licówki   diastema  

POLECAMY W SERWISACH