Naukowcy ze School of Dentistry UCLA i Zakładu Inżynierii Biomedycznej w Northwestern University, wraz ze współpracownikami w NanoCarbon Research Institute w Japonii, znaleźli sposób na wykorzystanie nanodiamentów do poprawy wzrostu kości i walki z martwicą kości.

Martwica może uniemożliwić podstawowe funkcje żuchwy, a także poważnie utrudnić utrzymanie implantów. W takich sytuacjach zazwyczaj zastosuje się dodatkowe - bolesne i kosztowne procedury, które mogą zagrozić funkcjom jakie pełnią implanty.

Podczas zabiegu regeneracji kości, lekarze wkładają gąbkę w miejscu podawania białek morfogenezy, wzmagających wzrost kości. Zespół prof. Dean Ho odkrył tymczasem, że używanie nanodiamentów do transportu białek może być potencjalnie bardziej skuteczne niż tradycyjne metody.
Badania wykazały, że niewidoczne dla ludzkiego oka nanodiamenty szybko wiążą się zarówno z białkami morfogenetycznymi kości, jak i czynnikiem wzrostu fibroblastów, co pokazuje, że białka mogą być jednocześnie dostarczane przy użyciu jednego środka transportu. Unikalna powierzchnia diamentów pozwala, by transportowane przez nie białka mogły być aplikowane wolniej. Może to pozwolić, na leczenie danego obszaru przez dłuższy okres. Ponadto nanodiamenty można podawać w sposób nieinwazyjny, na przykład w trakcie płukania jamy ustnej.

- Przeprowadziliśmy kilka kompleksowych badań na modelach zwierzęcych - wyjaśnia dr Laura Moore, współautorka badania. - Wstępne wyniki wskazują, że są one dobrze tolerowane, co dodatkowo zwiększa ich potencjał w zastosowaniach stomatologicznych i naprawach kości.

- Nanodiamenty to uniwersalne "platformy", ponieważ można je stosować w wielu przypadkach: chirurgii jamy ustnej, szczękowo-twarzowej, ortopedycznej, a także medycyny regeneracyjnej - dodaje prof. Dean Ho.

Naukowcy w kolejnej fazie, chcą również sprawdzić, czy nanodiamenty mogą pomóc w regeneracji kości u pacjentów po chemioterapii.
Nanodiamenty są m.in. produktem ubocznym w górnictwie i rafinacji, mają średnice mierzone w nanometrach.
Źródło: "Journal of Dental Research"