PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Diagnostyka w stomatologii: dentysta vs sztuczna inteligencja

Autor: miro • Źródło: ms
17-12-2020, 10:03
Diagnostyka w stomatologii: dentysta vs sztuczna inteligencja Sztuczna inteligencja zbada próchnicę (foto: pixabay)
Lekarz dentysta, czy sztuczna inteligencja, kto lub co wiarygodniej diagnozuje próchnicę? Firma Pearl, która opracowuje systemy sztucznej inteligencji dla stomatologii, przeprowadziła badanie w tym kierunku. Rezultaty są zaskakujące, chociaż na wyniki badania z pewnością trzeba patrzeć przez pryzmat tego kto je firmował.

Spójna diagnostyka - poważny problem
W analizie uwzględniono ponad 8,7 tys. zdjęć rtg. Ocenie podlegała próchnica. Autorzy badania porównali umiejętności diagnostyczne trzech dentystów z umiejętnościami sztucznej inteligencji. Okazało się, że algorytmy wygrały tę rywalizację dzięki większej dokładności i spójności w analizie. Diagnozy trzech dentystów czasami znacznie się różniły.

Przy braku próchnicy oceny zdjęć dokonywane przez dentystów były zgodne w 79 proc. Jednak o ile zmiany występowały - to zgodność diagnostyczna wynosiła …tylko 4,3 proc. (na 370 zdjęciach). W co piątym przypadku jeśli dwóch dentystów diagnozowało próchnicę, to trzeci nie.

Większa dokładność
Naukowcy zarzekają się, że nie chcieli wykazywać, iż dentystę można zastąpić sztuczną inteligencją – oczywiście tak nie jest. Celem analizy porównawczej było ustalenie czy sztuczna inteligencja może w przyszłości działać jako godne zaufania narzędzie diagnostyczne. Wyniki doświadczenia pokazują, że tak może być w istocie. W efekcie osiągnięcie lepszych rezultatów leczenia jest bardzo prawdopodobne. Niemniej jednak konieczne są dalsze badania w tym zakresie.

Rada Europejskich Lekarzy Dentystów (CED) wspiera rozwój techniczny w dziedzinie sztucznej inteligencji, ale jednocześnie podkreśla brak ram prawnych określających stosowanie tego typu narzędzi np. w kwestii odpowiedzialności za diagnozę.

Stomatolog musi rozumieć stosowane algorytmy matematyczne, aby w razie potrzeby móc interweniować. Sztuczna inteligencja powinna być używana wyłącznie w roli wspierającej, aby nie wpływała na autonomię dentysty w podejmowaniu ostatecznych decyzji.

źródło: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH