PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Diagnostyka paradontozy w rękach mikrobiologa

Autor: nieck • Źródło: kan
25-08-2016, 08:00
Diagnostyka paradontozy w rękach mikrobiologa Paradontoza jest szczególnie częsta w krajach rozwijających się
Zapalenie dziąseł może rozwinąć się w paradontozę, ale nie każda paradontoza bierze się z zapalenia dziąseł. Międzynarodowa grupa naukowców badała ekologię mikroorganizmów jamy ustnej we wszystkich stadiach rozwoju paradontozy na próbie blisko 1 000 kobiet w Malawi.

Gatunki bakterii oznaczano przy pomocy sekwencjonowania genu 16S rRNA. Okazało się, że tylko niewielka liczba gatunków mikroorganizmów związana jest wyłącznie z paradontozą i nie występuje przy zapaleniu dziąseł. Są to rodzaje Prevotella, Treponema i Selemonas.

– To odkrycie potwierdza, że nie należy traktować paradontozy jak zaawansowanego stadium zapalenia dziąseł – podkreślił jeden z naukowców prowadzących badania Liam Shaw, doktorant z University College London.

Paradontoza była diagnozowana za pomocą pomiaru głębokości kieszonek zębowych, jednak rozpoznanie tej choroby wizualne jest niemożliwe. Nie daje żadnych objawów zanim nie przejdzie w zaawansowaną fazę, w której zęby zaczynają się chwiać. A wtedy jest już bardzo późno na leczenie – przyznaje naukowiec.

Właściwa diagnoza wymaga specjalnego przeszkolenia i drogiego sprzętu, które rzadko są dostępne w krajach rozwijających się. W przyszłości więc to badanie może doprowadzić do szybkiej i taniej diagnostyki – testu opartego na rozpoznawaniu różnego składu bakterii.

- Nasza praca umożliwiła określenie, które z bakterii są szczególnie związane z pogłębianiem kieszonek zębowych, procesu który prowadzi bardziej do utraty zębów niż krwawienia dziąseł. I choć nie było to pierwsze, to z pewnością największe badanie tego typu – mówi Shaw.

Infekcje jamy ustnej są powszechne w Malawi, ponieważ świadomość na temat zdrowia jamy ustnej i profilaktyki jest tu znikoma, a możliwości leczenia niewielkie. W krajach rozwijających się połowa osób dorosłych ma średnio zaawansowaną paradontozę, a 7-15 proc. zaawansowaną postać choroby według danych Centers for Disease Control and Prevention.
Praca ukazała się w czasopiśmie Applied and Environmental Microbiology.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paradontoza   bakterie   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH