• Complete Smile Check to program diagnostyczny, który łączy w sobie tradycyjny przegląd z poszerzoną diagnostyką, zwłaszcza o najnowsze rozwiązania cyfrowe, umożliwiające wizualizację 3D wnętrza jamy ustnej.
  • Dzięki RTG pantomograficznemu dentysta oceni: zębów szczęki i żuchwy, podniebienia twardego czy stawów skroniowo-żuchwowych, ale także może przyjrzeć się zatokom szczękowym i np. poszukać pozastomatologicznych przyczyn bólu zębów.
  • Wykonanie skanu 3D wnętrza jamy ustnej to badanie, które pozwala uważniej przyjrzeć się powierzchni zębów.

- Taka wiedza pozwala nam również na lepsze zaplanowanie i zoptymalizowanie leczenia, zwłaszcza, że często jest ono wielospecjalistyczne, a pacjenta czekają złożone i długie procedury np. chirurgiczne, implanto-protetyczne czy ortodontyczne – dodaje Aleksandra Kostrz.

Complete Smile Check – co to takiego?

Jednym z dostępnych rozwiązań, które na to pozwala jest opracowany przez dentystów z Medicover Stomatologia program Complete Smile Check. To nic innego, jak kompleksowy „przegląd uśmiechu”, wykonywany na pierwszej wizycie. Od tego tradycyjnego różni się on jednak wieloetapowością, a także znacznie większym zaangażowaniem technologii cyfrowych, dotąd zarezerwowanych wyłącznie dla specjalistycznej diagnostyki.

Complete Smile Check to program diagnostyczny, który łączy w sobie tradycyjny przegląd z poszerzoną diagnostyką, zwłaszcza o najnowsze rozwiązania cyfrowe, umożliwiające wizualizację 3D wnętrza jamy ustnej. Angażuje on także, poprzez wirtualne konsylia, specjalistów aż z 5 dziedzin stomatologii. W sumie program Complete Smile Check obejmuje 6 elementów-etapów, a nie tak jak dotychczasowa, standardowa diagnostyka 4 – wyjaśnia lek. dent. Aleksandra Kostrz.

Konsultacja i „panorama zębów”

Jak to wygląda w praktyce? Program Complete Smile Check otwiera konsultacja z dentystą. Na tym etapie zbierany jest nie tylko wywiad stomatologiczny, ale pacjent ma możliwość  przedstawienia oczekiwań odnośnie leczenia, również tych związanych z estetyką.

Następny krok to diagnostyka obrazowa. Wykonywane jest RTG pantomograficzne. To podstawowe i bezpieczne badanie radiologiczne pozwalające na zobrazowanie struktur jamy ustnej, w tym zębów szczęki i żuchwy, podniebienia twardego czy stawów skroniowo-żuchwowych. Dentysta może także przyjrzeć się zatokom szczękowym i np. poszukać pozastomatologicznych przyczyn bólu zębów (m.in. przy zapaleniu zatok).

– To proste, bezbolesne badanie, dzięki któremu dentysta dostaje do ręki „panoramę zębów”. Z jej pomocą może ocenić kondycję tkanek miękkich i twardych, a także zdiagnozować takie problemy, jak np. próchnicę, zwłaszcza tę niewidoczną podczas przeglądu, złamania korzeni, torbiele i ziarniniaki, uszkodzenia zębów, infekcje, zmiany zapalne i nowotworowe, nieprawidłowości w budowie kostnej jamy ustnej, guzy czy stopień zaniku kości u osób z brakami zębowymi – wylicza Aleksandra Kostrz.

Cyfrowe zęby w 3D

Kolejny etap to wykonanie skanu 3D wnętrza jamy ustnej. Badanie polega na umieszczeniu w ustach małej, sterylnej końcówki skanera, który w czasie rzeczywistym, na ekranie tabletu lub komputera, odwzorowuje cyfrowy obraz zębów i dziąseł. – To kolejne badanie, które pozwala nam uważniej przyjrzeć się powierzchni zębów. Możemy ocenić w ten sposób ubytki i zmiany chorobowe, dostrzec kamień nazębny zalegający na zębach u pacjenta, a także zaplanować leczenie, zwłaszcza protetyczne i ortodontyczne. Tym bardziej, że badanie pozwala na weryfikację m.in. kształtu łuku czy sprawdzenie przeciążeń okluzyjnych. Co więcej, dzięki tej technologii mamy możliwość zobrazowania pacjentowi już na pierwszej wizycie, jak potrzebne mu wypełnienie będzie wyglądało po jego założeniu, a także wykonać symulacje leczenia, z koniecznymi ekstrakcjami włącznie – mówi ekspertka Medicover Stomatologia.

Tradycyjny przegląd w Complete Smile Check

W programie Complete Smile Check nie brakuje także tradycyjnego przeglądu, w czasie którego dentysta wykorzystuje lusterko stomatologiczne, sondę, pęsetę i strzykawkę wodną lub dmuchawkę osuszającą powierzchnię zębów.

– Trwający raptem kilka minut przegląd pozwala na ocenę widocznych gołym okiem zmian w obrębie zębów, dziąseł, języka, błony śluzowej policzków i warg, a także podniebienia. Celem badania jest przede wszystkim wykrycie zmian chorobowych, w tym potencjalnych ognisk zapalnych, a także wstępne zaplanowanie dalszej diagnostyki i leczenia – tłumaczy Aleksandra Kostrz.

Sesja fotograficzna rysów twarzy i wirtualne konsylium

Całość obrazowania dopełnia jeszcze jedno - sesja fotograficzna, w czasie której dokumentowane są rysy twarzy pacjenta, a także zmiany w wyglądzie, które spowodowane zostały schorzeniami jamy ustnej. – Problemy z zębami, takie jak wady zgryzu, ścieranie się zębów, rozległe ubytki czy bezzębie wpływają na wygląd. Mogą zaburzyć symetrię twarzy, przyczynić się do zwiotczenia skóry, a nawet odpowiadać za zmarszczki. Zdjęcie zrobione na pierwszej wizycie ma udokumentować punkt wyjścia przed leczeniem. W ten sposób, po jakimś czasie, kiedy leczenie się zakończy, pacjent może porównać, jaką drogę przebył, jaki efekt osiągnięto i jak bardzo zmieniła się jego twarz dzięki wdrożonemu leczeniu np. wszczepionym implantom, protezie, nowym koronom, licówkom czy aparatowi ortodontycznemu – mówi Aleksandra Kostrz.

Na tym jednak nie kończą się procedury programu Complete Smile Check. Zebrana wiedza jest następnie omawiana podczas wirtualnego konsylium, w którym, w zależności od przypadku, oprócz lekarza prowadzącego pacjenta, mogą uczestniczyć m.in. chirurdzy stomatologiczni, implantolodzy, periodontolodzy czy ortodonci. Efektem tego jest plan leczenia. – Znając dokładnie stan zdrowia jamy ustnej i problem stomatologiczny pacjenta, możemy interdyscyplinarnie zaplanować leczenie, szczególnie jeśli wymagana jest pomoc kilku specjalistów różnych dziedzin dentystyki. To pozwala na dobór takich rozwiązań, które najlepiej odpowiadają potrzebom pacjenta – mówi ekspertka Medicover Stomatologia.

Ale Complete Smile Check wyróżnia coś jeszcze. Z racji tego, że diagnostyka jest złożona, każdy pacjent poddający się jej trafia pod skrzydła dedykowanego opiekuna. – To osoba, której zadaniem jest wyjaśnienie pacjentowi, jak wyglądają badania i z czym się wiążą. Towarzyszy ona także pacjentowi na dalszych etapach, przypominając m.in. o wizytach. Opiekun pomaga także zrozumieć pacjentowi plan leczenia oraz poszczególne jego etapy – tłumaczy dentystka.

Dla kogo Complete Smile Check 

Kto powinien skorzystać z takiej diagnostyki? Zdaniem stomatologów po Complete Smile Check może sięgnąć każdy, kto chce sprawdzić, w jakim stanie są zęby np. podczas regularnego przeglądu. Są jednak przypadki, w których szczególnie rekomenduje się sięgnięcie po to rozwiązanie. – Przede wszystkim z kompleksowego badania powinny skorzystać osoby zmagające się z próchnicą, ubytkami, chorobami przyzębia, bruksizmem. Zaleca się je także przed leczeniem ortodontycznym, rekonstrukcyjnym przy pomocy implantów, a także przed leczeniem protetycznym. Po program Complete Smile Check powinny sięgnąć także osoby decydujące się na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, w tym bardzo popularne ostatnio licówki – wylicza dr Aleksandra Kostrz.  

Complete Smile Check dostępny jest jedynie w sieci centrów stomatologicznych Medicover Stomatologia. Pakiet diagnostyczny dostępny jest w Medistore.pl, a usługa realizowana jest w 17 lokalizacjach.

***

Lek. dent.  Aleksandra Kostrz  - ukończyła kierunek lekarsko - dentystyczny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Regularnie uczestniczy w szkoleniach i konferencjach, uzupełniając zawodowe kompetencje. Uzyskała certyfikaty potwierdzające kompetencje m. in. w zakresie wykonywania licówek ceramicznych, szlifowania pod korony i mosty czy zaburzeń zwarcia zębów, a także stomatologii dziecięcej i estetycznej.