• Znieczulenie za pomocą gazu rozweselającego jest bezpieczne (można je stosować u dzieci już od trzeciego roku życia)
 • Podczas przyjmowania podtlenku azotu pacjenci mogą odczuwać senność, chociaż nadal są w stanie odpowiadać logicznie dentyście
 • Powstaje pytanie czy można bez przeszkód używać gazu rozweselającego, w przypadku pacjentów cierpiących na cukrzycę?.Jakie jest zdanie specjalistów? 

Sedacja wziewna to nic innego, jak zastosowanie podtlenku azotu, potocznie zwanego gazem rozweselającym. Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o mieszaninę podtlenku azotu i tlenu (w dawce indywidualnie dobieranej w zależności od reakcji pacjenta), którą podaje się przez specjalną maskę zakładaną na nos.

Kiedy sedacja wziewna uzasadniona

Znieczulenie za pomocą gazu rozweselającego ma tę ważną zaletę, że jest bezpieczne i można je stosować u dzieci już od trzeciego roku życia. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdza przy dzieciach z nadpobudliwością (np. ADHD).

Sedacja wziewna pomaga załagodzić odruch wymiotny, pojawiający się podczas operowania przez dentystę narzędziami stomatologicznymi  w obrębie jamy ustnej.

Gaz rozweselający powoduje uczucie błogości. Powstaje coś w rodzaju delikatnego otępienia, podczas którego mogą wystąpić nawet halucynacje przypominające marzenia senne.

Lekarz dentysta powinien w pierwszej kolejności nawiązać dobry kontakt z pacjentem, wytłumaczyć mu, co będzie robił i w jaki sposób i jaki efekt powinien być osiągnięty.  W przeciwnym przypadku widok maseczki nakładanej na twarz może wywołać skutek odwrotny od zamierzonego.

Korzyści ze stosowania podtlenku azotu 

Pacjenci mogą czasami odczuwać senność podczas przyjmowania podtlenku azotu, nadal są jednak w stanie odpowiadać  logicznie dentyście.

Jakie są korzyści ze stosowania podtlenku azotu? 

Dentyści coraz częściej używają gazu rozweselającego ponieważ:

 • Poziom sedacji można szybko zwiększyć lub zmniejszyć.
 • Gaz działa niezwykle szybko (po kilku minutach).
 • Procedura jest bezpieczna. Po jej zastosowaniu nie obserwuje się jakichkolwiek zmian w: mózgu, sercu, wątrobie, płucach lub nerkach.
 • Metoda jest prosta i łatwa do zastosowania.

Gaz rozweselający w przypadku diabetyków 

Powstaje jednak pytanie czy można bez przeszkód używać gazu rozweselającego, w przypadku pacjentów cierpiących na cukrzycę?. 

Według badań przeprowadzonych w 2020 r. przez Department of Pediatric Dentistry, University of Texas Health Science Center, Houston School of Dentistry, podtlenek azotu jest bezpieczny i skuteczny zarówno dla dorosłych, jak i dzieci z rozpoznaną cukrzycą typu 1 i 2 .

Przed podaniem podtlenku azotu należałoby jednak porozmawiać z endokrynologiem lub diabetologiem o możliwym wpływie zaaplikowanego gazu na poziom cukru we krwi. Szczególnie ważne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać niskiemu poziomowi cukru we krwi podczas wszelkich zabiegów stomatologicznych wymagających podania podtlenku azotu.

Stosowanie gazu rozweselającego zwykle wymaga wstrzymywania się od posiłków przez ok. 6 godzin przed wizytą u dentysty. Umówienie się na leczenie stomatologiczne z samego rana może być z tego względu najbardziej właściwe dla osób z cukrzycą. Poziom cukru we krwi często wzrasta rano, co może być pomocne w zapobieganiu zagrażającej życiu hipoglikemii.

Jak podtlenek azotu może wpływać na poziom cukru we krwi?

Chociaż nie ma przekrojowych badań, które by opisywały relację: gaz rozweselający - poziom glukozy, to wpisy społeczności portalu Diabetes Online wskazują, że w zasadzie gaz ten nie podnosi, ani nie obniża znacząco poziomu cukru podczas zabiegu. Niektórzy twierdzą, że wszelkie wahania są prawdopodobnie spowodowane lękiem i stresem, które podnoszą poziom glukozy u osób z cukrzycą.

Wskazówki dotyczące kontrolowania poziomu cukru we krwi podczas stosowania podtlenku azotu

Przed zabiegiem należy się upewnić czy dentysta pamięta o tym, że ma do czynienia z pacjentem z cukrzycą i czy wie co robić w np. przy nagłym spadku poziomu cukru we krwi.

Będąc u dentysty warto korzystać z urządzenia do ciągłego monitorowania glikemii, które rejestruje poziom cukru we krwi w czasie bardzo zbliżonym do rzeczywistego (pomiar odbywa się co 5 - 15 minut).

Udając się do dentysty, zawsze trzeba miej przy sobie małe przekąski (zwłaszcza żel glukozowy, który szybko wchłania się do dziąseł bez konieczności żucia).

Większość dentystów poprosi o powstrzymywanie się od jedzenia co najmniej przez 6 godzin przed otrzymaniem podtlenku azotu. Może to być trudne w przypadku diabetyków, którzy zmagają się ze zbyt niskim poziomem cukru we krwi.

Picie klarownych płynów na ok. 2 godziny przed zabiegiem jest dobrym rozwiązaniem, gdyż pomaga utrzymywać odpowiedni poziom cukru w organizmie. Warto jednak pamiętać, że pusty żołądek podczas przyjmowania podtlenku azotu jest ważny ze względu na łatwiejsze zapobieganie nudnościom i wymiotom.

Kiedy wizyta u dentysty

Należy unikać umawiania się na wizytę u dentysty po intensywnych ćwiczeniach. Nie powinno się także odwiedzać dentystę w krótkim czasie po posiłku, bo to może zwiększyć prawdopodobieństwo niskiego poziomu cukru we krwi podczas zabiegu.

Przed wizytą u dentysty, o ile jest planowana sedacja wziewna, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, aby określić dawkę insuliny w dniu zabiegu. To pozwoli zapobiec niskiemu poziomowi cukru we krwi.

Pacjenci powinni otrzymywać przez pewien czas więcej tlenu (po wyłączeniu podtlenku azotu), aby zapobiec niektórym ze tych skutków ubocznych. Wyjście z lecznicy należy odłożyć dopiero po ustąpieniu skutków ubocznych.

Jeśli ktoś podlega działaniu podtlenku azotu przez dłuższy czas, powinien wziąć witaminę B12, aby zapobiec anemii.

Krótkotrwałe skutki uboczne przebywania pod wpływem gazu rozweselającego:

 • nadmierne pocenie się,
 • dreszcze,
 • mdłości,
 • wymioty,
 • zawroty głowy,
 • senność,
 • halucynacje lub zniekształcenia dźwięku (rzadko).