PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Depresja. Utrata zęba pogłębia chorobę

Autor: nieck • Źródło: Epidemiol Psychiatr Sci ./infoDENT24.pl
19-01-2023, 17:23
Depresja. Utrata zęba pogłębia chorobę Związki zdrowia psychicznego ze zdrowiem jamy ustnej Fot. Shutterstock
Jak wynika z badania prowadzonego w Stanach Zjednoczonych utrata zęba może pogłębiać objawy depresji, brak dziesięciu i więcej zębów powoduje obniżenie nastroju porównywalne do nasilonej depresji,  w której konieczne jest przyjmowanie leków. Te wnioski powinny być uwzględnione w polityce opieki zdrowotnej, wskazuje Epidemiology and Psychiatric Sciences.
  • Przeprowadzono analizę przyczynowo-skutkową  związków  między  zdrowiem stomatologicznym i zdrowiem psychicznym na podstawie danych ponad 160 tys. pacjentów ze Stanów Zjednoczonych
  • Z każdym utraconym zębem, rośnie ryzyko objawów depresji. Utrata dziesięciu lub więcej zębów miała wpływ porównywalny z nasiloną depresją, informuje Epidemiology and Psychiatric Sciences
  • To ważne wyniki z punktu widzenia znaczenia profilaktyki i dostępu do opieki stomatologicznej

Pełne uzębienie. Gwarancją zdrowia psychicznego?

Sugeruje się, że choroby jamy ustnej są związane z depresją, ale jak dotąd nie ma dowodów przyczynowych. Wykonano badanie, które miało na celu sprawdzenie, czy istnieje  powiązanie między utratą zębów a depresją wśród dorosłych pacjentów.

Choroby jamy ustnej są poważnym problemem zdrowia publicznego, dotykają  blisko 3,5 mld ludzi na całym świecie i generują trzecie co do wielkości koszty leczenia po cukrzycy i chorobach układu krążenia. Mimo że pogarszają jakość życia i samopoczucie ludzi, to profilaktyka i leczenie chorób jamy ustnej jest powszechnie zaniedbywane. Jednym z głównych powodów takiej sytuacji może być wcześniejszy brak przyczynowo-skutkowych dowodów na związek między zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem ogólnym, także psychicznym, wskazuje dr Yasuo Matsuyama z Cambridge University na łamach Epidemiology and Psychiatric Sciences.

Zdrowie psychiczne i stomatologiczne. Naczynia połączone

Rozszyfrowanie mechanizmów powiązań między tymi dwoma aspektami naszego zdrowia jest nie tylko istotne dla lepszej profilaktyki i leczenia tych schorzeń, ale także ma kluczowe znaczenie dla globalnej polityki zdrowotnej.

Mówiąc dokładniej, nie ma dowodów przyczynowych na wpływ stanu zębów na depresję. Jednak postawiono hipotezę, że zapalenie nerwów po przebytym zapaleniu przyzębia lub zaburzenia neurologiczne  spowodowane bólem, stresem i dyskomfortem towarzyszącym chorobom jamy ustnej nasilają objawy zaburzeń nastroju. Co za tym idzie, należy się spodziewać, że utrata jednego lub kilku zębów pogłębi depresję. Samopoczucie pogarsza także ograniczone funkcjonowanie społeczne związane ze złym stanem zdrowia jamy ustnej, podkreśla dr Matsuyama.

Depresja przy brakach w uzębieniu

Naukowiec przeprowadził analizę danych pochodzących z terenu Stanów Zjednoczonych od blisko 170 tys. osób urodzonych w latach 1940-1978, którzy wzięli udział w badaniu Behavioural Risk Factor Surveillance System.

Zestawiono dane na temat:

  • utraty zębów
  • różnej ekspozycji na fluor w dzieciństwie (dostęp do fluoryzowanej wody),
  • zdrowia psychicznego. 

Dorośli Amerykanie, którzy w dzieciństwie pili wodę wzbogaconą we fluor, mieli więcej własnych zębów. Z badania wynika, że z każdym utraconym zębem, rośnie ryzyko objawów  depresji. Utrata dziesięciu lub więcej zębów miała wpływ porównywalny z nasiloną depresją, podsumowuje dr Matsuyama.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
depresja   badania naukowe   brak zęba  

POLECAMY W SERWISACH