PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto dbaj o swoje stawy tak jak dbasz o zęby

Autor: nieck • Źródło: en
11-06-2021, 08:37
Dentysto dbaj o swoje stawy tak jak dbasz o zęby Optymalna dbałość o układ kostno-mięśniowy to specjalna gimnastyka (fot. Unsplash)
Kręgosłup i stawy wymagają także codziennej troskliwej opieki, podobnie jak zęby. Z tą różnicą, że układ kostny w przeciwieństwie do uzębienia, dostosowuje się do stresorów, które na niego działają.
  • Nawet jeśli stawy uległy poważnym zmianom zwyrodnieniowym, to nadal można je wzmocnić i uelastycznić. Takie mocniejsze i bardziej elastyczne stawy często też mniej bolą.
  • Dentyści 5 raz częściej cierpią na ból szyi niż przedstawiciele innych zawodów.
  • Blisko 93 proc. dentystów cierpi na bóle kręgosłupa, ramion, nadgarstków i dłoni.

Traktuj swoje stawy jak zęby

Niestety, zdrowe stawy doceniamy, gdy zaczynamy odczuwać ból i nawet codzienne czynności jesteśmy w stanie wykonywać w ograniczonym zakresie.

Dla dentysty zdrowie stawów jest jeszcze ważniejsze ze względu na obciążenia, którym musi sprostać jego ciało podczas pracy. Kontuzja nie tylko będzie przyczyną złego samopoczucia, ale też często zmusza do przerwy w wykonywaniu zawodu.

Regularny ruch w ciągu dnia jest koniecznością.  W bezruchu stawy zaczynają tracić część składników odżywczych, których potrzebują do prawidłowego funkcjonowania.

Trzeba stale pamiętać o zachowaniu równowagi między utrzymaniem dobrej postawy a zapewnieniem skutecznego leczenia pacjentom, co może nie być proste. Przy wykonywaniu wielu zabiegów dentysta przyjmuje przez długi czas jedną, często nieprawidłową pozycję.

Czego nie używasz, to tracisz 

Poświęć kilka chwil między pacjentami, aby wstać i wykonać kilka rutynowych ćwiczeń. Wykonanie kilku ruchów, które podziałają regenerująco na staw, zajmie tylko 30-60 sekund!

Bardzo ważne jest, aby podczas wykonywania jakichkolwiek czynności starać się wykorzystywać jak największy zakres ruchu. Trzeba poruszać się w wielu kierunkach, aby „oczyścić” (analogia do szczotkowania zębów) wszystkie powierzchnie stawów i zachować je w zdrowiu.

W tym przypadku stare powiedzenie – czego nie używasz, tracisz – zdecydowanie obowiązuje. Na przykład, jeśli stale nie jest wykonywany pełen wyprost ramienia, z czasem zakres tego ruchu może zostać utracony (ten proces jest bardzo powolny, ale się odbywa).

 Ból stawów to codzienność dentysty

Badania naukowe wskazują, że  54-93 proc. dentystów cierpi na bóle kręgosłupa, ramion, nadgarstków i dłoni! Te dolegliwości częściej występują u starszych wiekiem lekarzy oraz u kobiet. Obszarami, w których najczęściej dochodzi do zmian zwyrodnieniowych są ramiona i nadgarstki, co często objawia się w postaci zespołu cieśni kanału nadgarstka. Wynika to z faktu, że poważnym obciążeniem dla mięśni jest utrzymywanie przez długi czas jednej pozycji, niezależnie od tego, czy jest ona prawidłowa, czy też nie.

Mimo tak powszechnych dolegliwości, uważanych za chorobę zawodową dentystów, można być stomatologiem i nie cierpieć na bóle kręgosłupa. Warunkiem powodzenia jest świadomość zagrożeń związanych z przeciążeniami układu ruchu i jak najwcześniejsze wdrożenie do swojego codziennego grafiku prozdrowotnych zachowań oraz ćwiczeń. Jeśli się to uda, dolegliwości albo całkiem nie będą grozić, albo będą o wiele słabsze.  Z upływem czasu, od tego też zależy sukces i satysfakcja z wykonywanej pracy. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   zdrowie   choroba zawodowa  

POLECAMY W SERWISACH