PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka stworzyła osłonę chroniącą przed koronawirusem

ms
02-09-2020, 10:08
Dentystka stworzyła osłonę chroniącą przed koronawirusem PatientsShield
- To mój zawód. Uwielbiam być dentystką. Wiedziałam, że muszę wymyślić jakiś sposób, aby dalej robić to, co kocham - twierdzi Mindy Benjamini i po miesiącach prób opracowała osłonę, skutecznie zapobiegającą rozprzestrzenianiu się aerozolu, który powstaje podczas zabiegów.

Po miesiącach majstrowania przy prototypach wykonanych praktycznie ze wszystkiego, od: drewna, metalu, plastiku z wkrętami i śrubami, po materiały drukowane w 3D - dentystka doszła do rozwiązania, które uznała za najlepsze.

Zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa podczas zabiegów stomatologicznych było wyzwaniem jeszcze przed pojawieniem się SARS-CoV-2. Instrumenty dentystyczne niejako rutynowo generują potencjalnie niebezpieczne cząsteczki unoszące się w powietrzu, zawierające bakterie ze śliny, krwi i płynów. Drobiny takie mogą być zawieszone w powietrzu do sześciu godzin. Potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia są uwalniane podczas usuwania wypełnień, dopasowywania koron, mostów, protez.

Zgłoszone do opatentowania narzędzie stomatologiczne o nazwie PatientsShield składa się z elastycznej osłony z poliwęglanu, cienkich arkuszy polietylenowych i specjalnego lejka do odsysania.

Osłony pozwalają dentystom widzieć pacjentów przez ultraprzezroczystą plastikową osłonę, podczas gdy lekkie arkusze zapobiegają przedostawaniu się rozprysków, a lejek ssący usuwa je z otoczenia.

Według Mendy Benjamini osłona wychwytuje 99 proc. rozprysków, kropelek i aerozolu, skutecznie usuwając je, zanim dostaną się do otaczającego powietrza. Uważa, że produkt może być kluczem do bezpiecznego prowadzenia opieki dentystycznej podczas pandemii.

- Aerozol może pozostawać w powietrzu przez wiele godzin po wizycie u dentysty. Tak więc, jeśli mam swoją maskę N95, prawdopodobnie jestem bezpieczna, ale pacjent siadając na fotelu musi zdjąć maseczkę, a kiedy jest leczony, tworzy się dużo rozprysków, które, jeśli nie zostaną odizolowane i usunięte, przemierzają cały gabinet - mówi dentystka.

Przy zastosowaniu PatientsShield  drobiny zatrzymywane są pod osłoną, a następnie zasysane do lejka.

Benjamini oczywiście zaleca dentystom dalsze używanie chusteczek antybakteryjnych i środków do czyszczenia fotela, blatów i urządzeń w pomieszczeniu.

Samą osłonę i wszelkie inne twarde elementy systemu, w tym zaciski, należy przetrzeć alkoholem. Jednorazowe arkusze polietylenowe należy zdjąć, wyrzucić i wymienić po każdym pacjencie. Wąż lejka musi być sterylizowany po każdym zabiegu.

- Sprzątanie między pacjentami zajmuje trochę więcej czasu, od pięciu do dziesięciu minut, ale warto - powiedział Benjamini.

Do tej pory 25 gabinetów stomatologicznych zakupiło PatientsShield.

Oczywiście PatientsShield nie jest jedynym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów stomatologicznych, ale wiele z tych opcji jest kosztownych. Niektóre gabinety dentystyczne wprowadziły zaawansowane systemy oczyszczania powietrza lub produkty do dezynfekcji promieniami UV. Zestawy takie mogą kosztować od 1200 do ponad 2000 USD. Inni zainwestowali w systemy podciśnieniowe, a to kosztuje od 40 do 50 tys. USD.

Cena pakietu PatientsShield, produkowane przez firmę dentystki MB Dental Solutions, to niecałe 500 USD.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH