To pierwsze tak przystępne, skondensowane kompendium wiedzy, które dostarcza rodzicom informacji, nie tylko o codziennej higienie, leczeniu mleczaków i zębów stałych, ale także o reagowaniu w sytuacjach kryzysowych, np. kiedy zostanie wybity ząb.

Próchnica wciąż zbiera swoje żniwo w Polsce, zwłaszcza wśród najmłodszych. Jak wynika z badań Medicover Stomatologia, schorzenia jamy ustnej dotykają nawet 39 proc. dzieci w wieku do 2 lat. W kategorii wiekowej 14-18 odsetek ten wynosi już 91 proc.

To właśnie niepokojące statystyki, a także własne doświadczenia – lekarza i młodej mamy, skłoniły lek. dent. Paulinę Błażejak do napisania poradnika „Mamo, chcę mieć zdrowe zęby”. W e-booku stomatolożka zawarła porady, które powinien znać każdy rodzic. Rozwiewa także wiele mitów, które leżą u podłoża m.in. dentofobii wśród najmłodszych.

Legendy i mity na temat leczenia zębów

- Wokół leczenia zębów dzieci krąży wiele legend i półprawd, często podszytych lękiem przed dentystą. Stworzony przeze mnie poradnik rozprawia się z nimi, dając rodzicom kompletne kompendium wiedzy, bez zawiłego i medycznego żargonu. To swoista „instrukcja obsługi”, pokazująca jak dbać o zęby dziecka począwszy od ciąży i niemowlęctwa, aż do 10 r.ż. - mówi lek. dent. Paulina Błażejak, stomatolożka z Medicover Stomatologia w Szczecinie i autorka poradnika „Mamo, chcę mieć zdrowie zęby”.

Jak podkreśla Paulina Błażejak, do napisania poradnika zmotywowali ją sami rodzice małych pacjentów.

– Każdego dnia, kiedy w fotelu siada kilkulatek zasypywana jestem przez opiekunów pytaniami dotyczącymi profilaktyki, higieny czy samego leczenia. Rodzice chcą wiedzieć i chcą być lepiej przygotowani. Niestety ich wiedza nieraz jest chaotyczna, internetowa, podpowiedziana przez „dr Google”, a przez to pełna szkodliwych stereotypów, przez które wizyta dziecka jest często odwlekana. Ta książka zbiera te najczęstsze pytania, porządkuje je i w prosty sposób udziela odpowiedzi, tak jakby radziła przyjaciółka - stomatolożka. – opowiada autorka.

Porady z e-booka niezbędne na każdym etapie rozwoju dziecka

Co zatem radzi dr Błażejak? Publikacja składająca się z 12 rozdziałów zawiera ponad 100 cennych i zrozumiałych wskazówek.

- e-book zawiera porady niezbędne na każdym etapie rozwoju dziecka, dzięki czemu rodzic może się dobrze przygotować do swojej roli, zaczynając profilaktykę próchnicy w domu, od pierwszych godzin życia dziecka – mówi.

Rodzice dowiedzą się z elektronicznej książki m.in. jak dbać o zęby niemowlaka, po czym poznać, że maluch ząbkuje i jak mu pomóc w tym nieraz bolesnym okresie. Poznają także „tajniki” skutecznej higieny tak, aby ta stała się codzienną zabawą, nie powodującą niechęci u dziecka.

Pedodontka doradza rodzicom m.in. przy wyborze pasty i szczoteczki oraz uczy opiekunów technik szczotkowania. W książce nie brakuje także porad „na wszelki wypadek”. Autorka pokazuje np. jak postępować, kiedy dziecko przypadkiem wybije sobie ząb podczas zabawy lub gry na podwórku.

Ekspertka obala także najpowszechniejsze mity, w tym te dotyczące leczenia zębów w ciąży, leczenia zębów mlecznych, stosowania past z fluorem u dzieci czy żucia przez dzieci gumy.

Jak zapobiegać rozwojowi próchnicy 

Dentystka radzi także, jak uchronić dziecko przed wadami zgryzu, a także jak przygotować je do pierwszej wizyty u dentysty, tak aby każda konsultacja odbywała się bez płaczu i traumy.

Co najistotniejsze, autorka uwrażliwia rodziców. Daje wiedzę m.in. o tym, jak zapobiegać rozwojowi próchnicy i jak wyglądają jej pierwsze objawy na zębach mlecznych oraz stałych. Podpowiada też, jak może przebiegać leczenie zarówno wczesnych, jak i zaawansowanych zmian.

- e-book rozwiewa wiele niepewności, które są typowe dla młodych rodziców. Co więcej, pokazuje, jak wyzbyć się lęku przed dentystą, zwłaszcza wśród opiekunów, bo to właśnie po nich najmłodsi go niejako „dziedziczą”. Uczę np. rodziców jak rozmawiać z dzieckiem o dentyście, tak aby w tej rozmowie nie było negatywnych emocji – mówi.

Codzienna higiena jamy ustnej dziecka nie jest wcale taka trudna

- Poradnik pokazuje w końcu, że codzienna higiena nie jest wcale taka trudna do opanowania przez dziecko, jeśli jest zabawą i odkrywaniem nowego, a wizyty u dentysty nie wiążą się już z bólem. Ból, a z nim lęk przed dentystą może się natomiast pojawić, jeśli rodzice będą zwlekać z leczeniem. W książce i takich przestróg nie brakuje – dodaje autorka.

Publikacja stworzona przez Paulinę Błażejak, póki co dostępna jest formie e-booka, którego można pobrać na laptopa lub urządzenia mobilnego (tablet, smartfon). Książka składa się z ponad 50 stron porad i można ją pobrać za niewielką opłatą na stronie autorki: okiemdentystki.pl

- To pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, który chce świadomie zadbać o zdrowie jamy ustnej dziecka, a także wychować dziecko, które nie ma obaw przed wizytą u stomatologa. To także lektura dla osób, które chcą przygotować się do rodzicielstwa, jedna z kilku, które warto przeczytać, nim dziecko przyjdzie na świat – rekomenduje lek. dent. Paulina Błażejak, autorka.