PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta zdiagnozuje boreliozę?

Autor: nieck • Źródło: en
24-02-2021, 09:37
Dentysta zdiagnozuje boreliozę? Zbliża się okres intensywnej aktywności kleszczy i zachorowań na boreliozę (fot. Pixabay)
Ciekawy przypadek pacjentki z boreliozą, którą bolał ząb i szczęka. Kobieta szukała pomocy u dentysty.

Według kanadyjskiej badaczki z wydziału stomatologii Dalhousie University, stomatolodzy powinni być świadomi oznak i objawów boreliozy. Opisuje pacjentkę, która umówiła się na pilną wizytę u dentysty.

W przeddzień wizyty pacjentkę obudził w nocy intensywny ból. Objawy obejmowały silny ból zęba, szczęki, skroni i szyi, bólowi towarzyszyło mrowienie w dolnej lewej wardze i po lewej stronie języka. Kobieta zgłaszała brak czucia lewego ramienia, miała dreszcze i pociła się.

Pomimo dokładnych badań ani dentysta, ani endodonta, do której została skierowana, nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości w uzębieniu. Wizyta na izbie przyjęć szpitala w Halifax wykluczyła zarówno zawał serca, jak i udar. Kiedy dzień później na jej udzie pojawił się stan zapalny w owalnym kształcie, lekarz rodzinny zdiagnozował boreliozę.

- Borelioza to poważna choroba, która manifestuje się w różny sposób, może występować ból w rejonie jamy ustnej i twarzy, gorączka i ból w klatce piersiowej. Jeśli nie ma widocznego śladu ukąszenia przez kleszcza, borelioza może pozostać nierozpoznana, przysparzając pacjentowi wiele cierpienia - przypomina autorka pracy dr Isabel Mellow.

Borelioza jest wywoływana przez bakterię przenoszoną przez zakażone kleszcze. Cały teren Nowej Szkocji jest obszarem zagrożonym chorobą. Pacjentka przebywała na kempingu w dwóch obszarach wysokiego ryzyka zakażenia boreliozą przed postawieniem diagnozy. Tyle że żaden dentysta podczas badania nie zadaje pytań o rejon, w który pacjent ostatnio przebywał.

Niestety kleszcze są aktywne przez cały rok, zatem zagrożenie ukoszenia istnieje jeśli tylko temperatura przekracza 4 ° C. Wczesne wykrywanie i leczenie boreliozy są ważne, aby skutecznie zapobiegać poważniejszym stanom, takim jak zapalenie stawów, problemy z układem nerwowym i zapalenie serca - podkreślają naukowcy.

Ból w rejonie jamy ustnej i twarzy nie jest rzadkim objawem boreliozy. W opisywanym przypadku, endodonta jako jedną z przyczyn dolegliwości podawał nerwoból nerwu trójdzielnego, który jest jednym z objawów boreliozy, jednak ostateczne rozpoznanie choroby jest trudne bez widocznego miejsca ugryzienia lub wysypki.

Pacjent z boreliozą może odczuwać ból stawu skroniowo-żuchwowego, ból głowy i nerwoból. W szczególności objawy neuropatii w okolicy ustno-twarzowej, takie jak drętwienie, kłucie lub mrowienie oraz ostry, kłujący, pulsujący lub palący ból, mogący przypominać ból zębów. W takiej sytuacji pacjent może pojawić się w gabinecie dentysty, chcąc znaleźć przyczynę dolegliwości.

- Każdy pracownik ochrony zdrowia, w tym lekarze stomatolodzy, powinni być świadomi czynników ryzyka boreliozy, wiedzieć o jej oznakach i objawach oraz traktować boreliozę jako potencjalną przyczynę nietypowego bólu w okolicy ustno - twarzowej - podkreśla dr Mello. 

Mello sugeruje, aby lekarze, lekarze dentyści rozważyli zadawanie bardziej szczegółowych pytań, w tym dotyczących ostatnich zmian w ogólnym stanie zdrowia pacjenta i wyjazdów do obszarów wysokiego ryzyka zakażenia boreliozą. Badaczka zaleca również, aby rozważyli dalsze skierowania i współpracę z innymi specjalistami.

Dentyści mogą grać ważną rolę i wspomagać diagnozowanie boreliozy  konkluduje Mello.

Więcej: Journal of Endodontics

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ból zęba   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH