PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta wynalazcą sposobu na kserostomię

Autor: nieck • Źródło: en
09-03-2021, 07:38
Dentysta wynalazcą sposobu na kserostomię Kserostomia to przyczyna nasilonej próchnicy i innych problemów nie tylko stomatologicznych (fot. Pixabay)
Suchość jamy ustnej, poza szybko postępującą próchnicą zębów i zapaleniem błon śluzowych, prowadzi także do trudności w połykaniu, spaniu i mówieniu, które bardzo obniżają jakość życia.

Pomoc pacjentom z kserostomią może być szczególnie trudna. Dostępne metody terapii, często sprowadzają się do wskazówek dotyczących stylu życia, takich jak ssanie kawałków lodu, żucie gumy bez cukru i włączenie nawilżacza w nocy.

Jeffrey Cash, amerykański dentysta z Richmond w stanie Wirginia, w trakcie rezydentury w szpitalu, zajmował się pacjentami z rakiem głowy i szyi.

- Moje rozmowy z pacjentami, którzy już wypróbowali rady i standardowe sugestie (a te najczęściej nie przyniosły im ulgi) były niezwykle frustrujące. Na skargi na niemożność prawidłowego jedzenia, nieprzespane noce z powodu trudności w oddychaniu, - mogłem tylko odpowiedzieć „ witaj w nowej normalności"- wspomina dentysta.

Cash sam przeszedł chemoterapię, gdy zapadł na chorobę nowotworową i doświadczył tego, jak bardzo kserostomia potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie.

To trudne doświadczenie rozpoczęło ponad dekadę trwającą misję, której celem było wynalezienie metody leczenia kserostomii, która przynosiłaby natychmiastową i długotrwałą ulgę.  

A jej efekt, czyli Voutia,  to  urządzenie złożone z cichej, lekkiej mikro-pompki, butelki z wodą i bardzo cienkiej rurki. Jego działanie naśladuje naturalny przepływ śliny, a w ten sposób zapewnia ciągłe uzupełnianie wilgoci w jamie ustnej.  Voutia ma wielkość telefonu komórkowego i jest przeznaczone do użytku przez 24 godziny na dobę.

Kserostomia jest postrzegana jako problem stomatologiczny, ponieważ objawy pojawiają się w obrębie jamy ustnej. Mimo, że jej przyczyny są ogólnoustrojowe. To powszechny problem, występuje u blisko 6 proc. osób w wieku 50 lat, i nawet pięciokrotnie częściej u seniorów mających ponad 65 lat.

Według American Dental Association częstość występowania kserostomii wzrasta do prawie 100 proc. u osób poddawanych radioterapii z powodu raka głowy i szyi oraz pacjentów z zespołem Sjögrena.  Co więcej, wobec powszechnego starzenia się populacji i rosnącej liczby recept na leki, to suchość w ustach jako efekt uboczny chorób przewlekłych sprawia,  że dentyści pozostaną na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o wspieranie osób cierpiących na kserostomię.

- Wykorzystałem to, co mi się przydarzyło, jako siłę motywującą do stworzenia nowego narzędzia. Bez osobiście doświadczonej kserostomii dentyście trudno zrozumieć, jak bardzo ten stan wpływa na codzienne życie pacjenta, siedzącego w jego poczekalni - powiedział Cash. 

Więcej: dentistryiq.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   zęby   ślina   kserostomia   badania naukowe   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH