PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta usunął ząb. Co robić, żeby rana szybko się goiła

Autor: nieck • Źródło: en
08-04-2022, 09:49
Dentysta usunął ząb. Co robić, żeby rana szybko się goiła Zalecenia dentysty po ekstrakcji zęba Fot. Unsplash
To jak postępujemy w domu po ekstrakcji zęba ma ogromny wpływ na gojenie się rany. Czego należy zatem unikać, aby nie mieć problemu?
  • Postępowanie po zabiegu usunięcia zęba ma ogromny wpływ na dalsze gojenie tkanek, a także na wystąpienie powikłań.
  • Dentysta daje "poekstrakcyjne" zalecenia, które zależą od stanu pacjenta oraz od techniki zabiegu.
  • Obowiązują uniwersalne zasady, które powinny być przestrzegane przez pacjenta po ekstrakcji zęba, niezależnie od indywidualnych zaleceń.

Jak unikać powikłań po ekstrakcji zęba

Tuż po zabiegu lekarz, który ząb usunął zaleca zagryzienie jałowego gazika lub tamponu w miejscu po usuniętym zębie. Taki opatrunek należy zagryzać przez około 20 minut. Ucisk powodowany przez gazik ma zatamować krwawienie.

Czego nie robić
Przez kolejne dwie godziny  nie należy spożywać żadnych posiłków ani niczego nie pić, aby nie podrażniać świeżej rany, w której powstaje skrzep. Przez pewien okres po zabiegu działa jeszcze znieczulenie, więc jedzenie stwarza niebezpieczeństwo przygryzienia błony śluzowej policzka lub wargi.

Skrzep powstający w pustym zębodole jest bardzo ważny dla procesu gojenia się rany. Dlatego należy uważać, aby nie zakłócić procesu jego formowania, tym bardziej  go nie wypłukać. W ciągu doby po ekstrakcji nie należy płukać jamy ustnej ani pić napojów przez słomkę, ponieważ te czynności powodują usunięcie skrzepu formującego się w zębodole.

Co pomaga na opuchliznę
- chłodne okłady - ważne, aby były chłodne, a nie zimne (np. wcześniej wyjęte z zamrażarki mrożonki przykładane do policzka przez materiał ręcznik, szmatkę,  gdyż takie postępowanie grozi odmrożeniem policzka),
- lody można jeść już po godzinie od ekstrakcji. 

W przypadku wystąpienia niepokojącego, rozległego lub narastającego kilka dni po zabiegu obrzęku trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza dentysty.

Czego unikać
- gorących i twardych pokarmów (przez 24 h),
- sauny,
- przebywania na słońcu (wysoka temperatura sprzyja nasilaniu krwawienia z rany).
- palenia papierosów (przez co najmniej 2 dni),
- picia alkoholu (co najmniej przez 7 dni po ekstrakcji, papierosy i alkohol mają właściwości drażniące i wpływają negatywnie na proces gojenia),
- krótko po ekstrakcji niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny (powoduje on podniesienie temperatury ciała, co może zwiększyć krwawienie, ale także może spowodować ponowne otwarcie już gojącej się rany).

SŁOWA KLUCZOWE
ząb   ekstrakcja   chirurgia stomatologiczna   ząb mądrości  

POLECAMY W SERWISACH