• Postępowanie po zabiegu usunięcia zęba ma ogromny wpływ na dalsze gojenie tkanek, a także na wystąpienie powikłań.
  • Dentysta daje "poekstrakcyjne" zalecenia, które zależą od stanu pacjenta oraz od techniki zabiegu.
  • Obowiązują uniwersalne zasady, które powinny być przestrzegane przez pacjenta po ekstrakcji zęba, niezależnie od indywidualnych zaleceń.

Jak unikać powikłań po ekstrakcji zęba

Tuż po zabiegu lekarz, który ząb usunął zaleca zagryzienie jałowego gazika lub tamponu w miejscu po usuniętym zębie. Taki opatrunek należy zagryzać przez około 20 minut. Ucisk powodowany przez gazik ma zatamować krwawienie.

Czego nie robić
Przez kolejne dwie godziny  nie należy spożywać żadnych posiłków ani niczego nie pić, aby nie podrażniać świeżej rany, w której powstaje skrzep. Przez pewien okres po zabiegu działa jeszcze znieczulenie, więc jedzenie stwarza niebezpieczeństwo przygryzienia błony śluzowej policzka lub wargi.

Skrzep powstający w pustym zębodole jest bardzo ważny dla procesu gojenia się rany. Dlatego należy uważać, aby nie zakłócić procesu jego formowania, tym bardziej  go nie wypłukać. W ciągu doby po ekstrakcji nie należy płukać jamy ustnej ani pić napojów przez słomkę, ponieważ te czynności powodują usunięcie skrzepu formującego się w zębodole.

Co pomaga na opuchliznę
- chłodne okłady - ważne, aby były chłodne, a nie zimne (np. wcześniej wyjęte z zamrażarki mrożonki przykładane do policzka przez materiał ręcznik, szmatkę,  gdyż takie postępowanie grozi odmrożeniem policzka),
- lody można jeść już po godzinie od ekstrakcji. 

W przypadku wystąpienia niepokojącego, rozległego lub narastającego kilka dni po zabiegu obrzęku trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza dentysty.

Czego unikać
- gorących i twardych pokarmów (przez 24 h),
- sauny,
- przebywania na słońcu (wysoka temperatura sprzyja nasilaniu krwawienia z rany).
- palenia papierosów (przez co najmniej 2 dni),
- picia alkoholu (co najmniej przez 7 dni po ekstrakcji, papierosy i alkohol mają właściwości drażniące i wpływają negatywnie na proces gojenia),
- krótko po ekstrakcji niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny (powoduje on podniesienie temperatury ciała, co może zwiększyć krwawienie, ale także może spowodować ponowne otwarcie już gojącej się rany).

Warto także zwrócić uwagę na płukankę stosowaną w codziennej higienie jamy ustnej. Wiele ze sprzedawanych w drogeriach oraz aptekach produktów do płukania posiada w składzie alkohol, a zatem składnik drażniący. Polecane są delikatne płukanki bez alkoholu. Nie ma konieczności stosowania specjalnych płukanek, na przykład antyseptycznych, chyba że lekarz dentysta zalecił inaczej.

Myć, czy nie myć zęby po ekstrakcji?

Bardzo ważna jest higiena okolicy po usuniętym zębie.  A to jak ma przebiegać zależy od rozległości przeprowadzanego zabiegu. Jeśli ekstrakcji była skomplikowana, chirurg stomatologiczny powinien szczegółowo opisać jak pacjent ma postępować.

W przypadku nieskomplikowanej ekstrakcji miejsce po usunięciu zęba należy już następnego dnia po zabiegu delikatnie oczyszczać podczas szczotkowania zębów – najlepiej miękką szczoteczką manualną. Zalegające w ranie lub na założonych szwach resztki pokarmowe mogą utrudniać gojenie, a także doprowadzić do zakażenia rany, dlatego tak ważna jest skuteczna higiena tego miejsca.

Po ustąpieniu znieczulenia można - w razie konieczności - stosować środki przeciwbólowe. Najczęściej zalecane jest przyjmowanie leków, które już były sprawdzone i  przynoszą oczekiwane efekty. W przypadku przepisania przez lekarza innych leków przeciwbólowych lub antybiotyku należy je stosować według wskazań dentysty. W razie przedłużającego się i nieustępującego bólu trzeba zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza przeprowadzającego zabieg.

Kiedy zdjęcie szwów

Gdy lekarz założył szwy na ranę po ekstrakcji, należy zgłosić się na ich zdjęcie po 7-10 dniach. Wyjątkiem są szwy rozpuszczalne, które w krótszym czasie samoistnie mogą się częściowo rozpuścić – bez konieczności ich usuwania w gabinecie. 

Po zabiegu usunięcia zęba może wystąpić niewielkie krwawienie. Jeśli jednak jest ono bardzo obfite lub długo trwające - należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dentysty.

Postępowanie pozabiegowe ma bardzo duże znaczenie dla dalszego zdrowia jamy ustnej. Pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemnych dla pacjenta powikłań takich jak na przykład suchy zębodół spowodowany często mechanicznym usunięciem skrzepu z zębodołu poprzez intensywne płukanie jamy ustnej po zabiegu, czy przedłużone gojenie spowodowane paleniem papierosów lub  spożywaniem alkoholu.