PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta ma duże szanse na zauważenie u pacjenta raka wargi

Autor: miro • Źródło: ms
09-05-2022, 11:08
Dentysta ma duże szanse na zauważenie u pacjenta raka wargi Dentysta najwcześniej zauważy u pacjenta raka wargi Fot. Shutterstock
Onkolodzy twierdzą, że przy wczesnej diagnozie szanse na przeżycie z powodu raka wargi są wyjątkowo wysokie i wynoszą 9 na 10. Dużą rolę do odegrania ma w tym względzie lekarz dentysta.
  • Ze względu na usytuowanie - rak wargi jest jednym z łatwiejszych do wykrycia nowotworów
  • Szansa na pokonanie raka wargi (we wczesnym stadium) sięga 90 proc.
  • Jak chronić się przed rakiem wargi    

Niepokojące objawy wskazujące na raka wargi 

Na co zwracać uwagę? Należy bacznie przyglądać się guzowatym lub przypominającym brodawki naroślom, wszelkim czerwonym plamom, które swędzą, zaczynają krwawić, przypominają po pewnym czasie "strupki". Niepokojące są także miejsca warg nienormalnie białe lub podobne do blizn. Wraz z postępem raka, wargi mogą zacząć mrowieć dawać odczucie odrętwienia.

Podstawowym objawem, zgłaszanym przez chorych, jest występowanie niegojącego się, wolno rosnącego, często niebolesnego owrzodzenia w obrębie ust. Owrzodzenie może mieć charakter wypukłego guza lub zagłębienia.

Stwierdzenie powiększonych węzłów chłonnych szyi świadczy o znacznym zaawansowaniu choroby.

Czynniki zwiększające niebezpieczeństwo pojawienia się raka wargi

Czynniki zwiększające niebezpieczeństwo zachorowania na raka to przede wszystkim: zbyt częste przebywanie na słońcu, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.

Rady, dotyczące działań profilaktycznych, są dość dobrze znane, chodzi o regularne nakładanie na usta kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Dobrze sprawdzają się kapelusze z szerokim rondem

Ważne, aby nie stronić od kontroli stomatologicznych, ponieważ dentyści prowadzą badania przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej.

Częstotliwość zachorowań na raka wargi

Nowotwory złośliwe jamy ustnej i wargi stanowią u mężczyzn ok. 3 proc. zgonów nowotworowych, u kobiet 1 proc.

W Polsce częstość zachorowań na nowotwory wargi, jamy ustnej i gardła u mężczyzn jest 1,4 razy wyższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej, natomiast wśród kobiet różnica jest nieco mniejsza (1,2 razy).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH