PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta diagnozuje boreliozę

Autor: nieck • Źródło: en
25-08-2021, 14:11
Dentysta diagnozuje boreliozę Borelioza może dawać objawy ustno-twarzowe (fot. Shutterstock)
Zwłaszcza w letnim sezonie prawdopodobieństwo, że pacjent z niezdiagnozowaną boreliozą trafi do dentysty, rośnie. Jakie zatem objawy z rejonu jamy ustnej i głowy są charakterystyczne dla tej choroby?
  • W sumie osiem objawów boreliozy opisano z rejonu jamy ustnej i twarzy.
  • Najczęstszym objawem było porażenie twarzy, które wystąpiło u 42,5 proc. pacjentów, ból głowy (39,5 proc.), natomiast ból gardła był najrzadszy - jedynie 3 proc. pacjentów z boreliozą.
  • Potrzebne są dalsze badania dotyczące objawów boreliozy, aby lekarze dentyści mogli lepiej je rozpoznawać u swoich pacjentów.

Ból stawu skroniowo-żuchwowego, porażenie nerwu twarzy i zmiana smaku to jedne z najczęściej występujących objawów boreliozy z rejonu twarzy i jamy ustnej, jak wynika z publikacji w periodyku   Journal of Dental Hygiene.

Borelioza może powodować zmiany w obrębie tkanek jamy ustnej oraz głowy i szyi. Jeśli dentysta podczas badania nie wykryje określonej patologii jamy ustnej u pacjenta, u którego występują niewyjaśnione objawy z rejonu twarzy,  powinien wziąć pod uwagę  boreliozę, dowodzą autorzy pracy. 

- To ważne, by lekarze dentyści byli świadomi objawów ustno-twarzowych boreliozy. Dla dobra pacjenta powinni osobę z podejrzanymi objawami kierować do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, podkreśla prof. Brenda Bradshaw, z  Old Dominion University  

Prof. Bradshaw wykonała przegląd piśmiennictwa pod kątem typów i częstotliwości występowania objawów z rejonu jamy ustnej i twarzy.  Okazuje się, że w badaniu przeprowadzonym w 2014 r. blisko 46 proc. ankietowanych świadczeniodawców zetknęło się z pacjentem z boreliozą.

Ból stawu skroniowo-żuchwowego i paraliż twarzy to także objawy boreliozy

Badaczka doszła do wniosku, że lekarze, w tym stomatolodzy, mogą być nieświadomi związku między boreliozą a objawami w jamie ustnej. Niestety, ani jedna z analizowanych przez nią prac  nie pochodziła z czasopisma stomatologicznego.

Z badań prowadzonych w latach 1992-2017, obejmujących łącznie 951 pacjentów z boreliozą wynika, że często występowały u nich:

- porażenie nerwu twarzowego (42,5 proc.)
- ból głowy (39,5 proc)
- ból stawu skroniowo-żuchwowego (42 proc.)
- zmieniony smak (11 proc.)
- sztywna szyja (13,6 proc.)
- ból gardła (3 proc.)
- ból szyi (7,5 proc.)
- rumień wędrujący na głowie lub szyi (5,2 proc.)

Niepostawienie na czas diagnozy sprawia, że choroba staje się coraz bardziej zaawansowana i trudna w leczeniu, co negatywnie wpływa na jakość życia pacjenta – podsumowała prof. Bradshaw. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   bóle głowy   staw s-ż   pacjent   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH