PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści tropią bezobjawowych chorych z COVID-19

Autor: nieck • Źródło: en
31-03-2021, 13:57
Dentyści tropią bezobjawowych chorych z COVID-19 Akcja testów na koronawirusa w gabinetach stomatologicznych (fot. Pixabay)
Testy w kierunku infekcji SARS-CoV-2, prowadzone podczas wizyt u dentystów, pomagały wykryć osoby przechodzące COVID-19 bezobjawowo.

Na ile ważnym elementem szerzenia się epidemii są bezobjawowi pacjenci z COVID-19 gabinetów stomatologicznych, na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Glasgow w Szkocji.

Trzydzieści jeden klinik dentystycznych na terenie Szkocji zaprosiło do udziału w badaniu bezobjawowych pacjentów. Podczas wizyty pacjenta w gabinecie przeszkolony personel stomatologiczny pobierał próbki wymazu z jamy ustnej i gardła oraz z nosa przy użyciu standardowych zestawów testowych.

 W ciągu 13 tygodni przebadano 4032 pacjentów,  w 122 przypadkach uzyskano wynik pozytywny testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.  Odsetek pozytywnych wyników w grupie pacjentów stomatologicznych odzwierciedlał częstotliwość występowania zakażeń w społeczności w tamtym czasie.

Naukowcy twierdzą, że program monitorowania zakażeń miał dodatkowe zalety, nie tylko udawało się gromadzić wysokiej jakości próbki i  dane na temat dynamiki zakażeń, ale też personel stomatologiczny  nie musiał się specjalnie przygotowywać do pobierania próbek, stosując środki ochrony indywidualnej podczas realizowania świadczeń. Ponadto pacjenci mieli dostęp do  opieki stomatologicznej  pomimo  lockdownu.

- Wyniki tego badania pokazują, że można wdrożyć wykonywanie testów na obecność SARS-CoV-2 w warunkach gabinetu dentystycznego i program testowania daje wartościowe wyniki - podkreślił Nicholas Jakubovics, redaktor naczelny periodyku Journal of Dental Research, który opublikował badanie.

Więcej: Journal of Dental Research

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   gabinet stomatologiczny   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH