PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dentyści o gumach do żucia

Autor: miro • Źródło: ms
15-01-2021, 09:28
Dentyści o gumach do żucia Guma do żucia w mitach i faktach (fot. unsplash)
Czy długotrwale żujący gumę muszą obawiać się próchnicy, wzdęcia brzucha i nadmiernie rozwiniętych mięśni żuchwy? Co jest prawdą, a co mitem?

Czy guma do żucia może zastąpić szczotkowanie?
- Zdecydowanie nie, mówi prof. Dietmar Oesterreich, wiceprezes Niemieckiego Towarzystwa Stomatologicznego, ale guma do żucia może poprawić higienę jamy ustnej, ponieważ stymuluje wytwarzanie śliny. U osób spożywających pokarmy bogate w węglowodany, bakterie przekształcają cukry w kwasy. Te uwalniają minerały ze szkliwa zębów, a tym samym sprzyjają rozwojowi próchnicy.

Ślina pomaga chronić zęby, kompensując na przykład po jedzeniu, utratę minerałów. Ślina działa również antybakteryjnie i neutralizuje kwaśne pH w jamie ustnej wywołane przez kwasy.

Hans-Michael Mühlenfeld, prezes stowarzyszenia lekarzy rodzinnych z Bremy przekonuje, że guma do żucia oczywiście nie zastąpi mycia zębów, jednak - w jego opinii - guma do żucia bez cukru nadaje się do usuwania resztek jedzenia z przestrzeni między zębami. Dzięki temu możliwe jest czyszczenie wstępne.

Czy gumy do żucia mają działanie przeczyszczające?
Na opakowaniach gum do żucia często znajduje się informacja, że nadmierne jej użytkowanie może mieć efekt przeczyszczający. - Wiele gum do żucia zawiera substytuty cukru, takie jak sorbitol, które mają działanie przeczyszczające - przestrzega Hans-Michael Mühlenfeld. Taki efekt może więc wystąpić po użyciu pięciu - siedmiu gum (jedna za drugą). Dlatego nie należy żuć zbyt dużej ilości gumy w krótkim czasie.

Czy guma do żucia wzmacnia mięśnie szczęki?
- Zasadniczo każdy ruch żucia wzmacnia mięśnie szczęki - wyjaśnia prof. Dietmar Oesterreich. Prowadzi to w skrajnych przypadkach do widocznych efektów, ale to tylko w przypadku codziennego żucia gumy całymi godzinami.

Czy guma do żucia powoduje próchnicę?
- Guma do żucia bez cukru nie stanowi zagrożenia - mówi prof. Dietmar Oesterreich. Substytut cukru, ksylitol, który jest często używany w gumie do żucia, nie może być przetwarzany przez bakterie na kwasy, które rugują minerały ze szkliwa zębów. W opinii dentysty to tylko mit, że gumy mogą powodować próchnicę.

Czy guma do żucia zmniejsza uczucie głodu?
Nie, jest raczej odwrotnie, mówi Hans-Michael Mühlenfeld. - Żucie sygnalizuje organizmowi, że coś się nie wydarzy, a nie, że wydarzy. Jednak efekt ten nie pojawia się natychmiast: guma do żucia może tymczasowo zmniejszyć uczucie głodu, ale potem go potęguje – dopowiada prof. Dietmar Oesterreich.

Czy połykanie gumy do żucia jest szkodliwe?
Nie – zapewnia Hans-Michael Mühlenfeld, ale nie należy połykać niestrawnych substancji. Guma do żucia sama w sobie nie jest szkodliwa. Zależy to jednak od ilości. - Nikt nie musi się martwić, jeśli przypadkowo połknie kawałek gumy do żucia. Nie ma wówczas potrzeby kierowania się do lekarza.

Czy guma do żucia sprzyja koncentracji?
- Każde żucie, w tym guma do żucia, stymuluje przepływ krwi do mózgu. Może to poprawiać aktywność mózgu, a tym samym koncentrację – uważa prof. Dietmar Oesterreich.

Czy guma do żucia powoduje problemy żołądkowe (wzdęcia)?
Niekoniecznie. Ale jeśli połykasz dużo powietrza podczas żucia, jest to możliwe – uważa Hans-Michael Mühlenfeld.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
guma do żucia  

POLECAMY W SERWISACH