PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentofobia u dzieci pod lupą naukowców

Autor: miro • Źródło: ms
17-03-2021, 09:11
Dentofobia u dzieci pod lupą naukowców Psychologia w zwalczaniu dentofobii (fot. shutterstock)
Co trzecie dziecko boi się pójść do dentysty tak bardzo, że w ogóle nie korzysta z usług stomatologa, w efekcie czego doświadcza bólu zębów i próchnicy. Naukowcy starają się pomóc lekarzom w zwalczaniu - często irracjonalnego strachu - u najmłodszych pacjentów.

Pionierskie badanie, prowadzone przez University of Sheffield i Sheffield Teaching Hospitals, ma na celu zbadanie, czy terapia poznawczo - behawioralna (cognitive - behavioral therapy – CBT) może pomóc zmniejszyć niepokojąco dużą liczbę dzieci, które boją się dentysty.

Zespół stomatologów, kierowany przez naukowców z Wydziału Stomatologii Klinicznej Uniwersytetu w Sheffield, otrzymał ponad 1,6 mln miliona funtów od National Institute for Health Research (NIHR) na przeanalizowanie działania CBT w walce z panicznym strachem.

Badanie oceni na ile specjalnie opracowane, przyjazne postępowanie z dziećmi pomoże przeprowadzić leczenie stomatologiczne u każdego dentysty a nie w lecznicy oferującej na przykład znieczulenie ogólne.

Główna badaczka, profesor Zoe Marshman ze Szkoły Stomatologii Klinicznej Uniwersytetu w Sheffield i honorowy. konsultant Dental Public Health w Sheffield Teaching Hospitals Foundation Trust, przypomina, że lęk przed dentystą jest powszechny u dzieci i może prowadzić do złego stanu zdrowia jamy ustnej, większej liczby zębów zajętych próchnicą i w efekcie do ich ekstrakcji.

Wysyłanie wymagających pacjentów do specjalistycznych lecznic, które stosują zaawansowane techniki uspokajające i znieczulające nie jest najlepszym rozwiązaniem. Takie podejście nie powstrzymuje jednak strachu i osoby ze szczególnym  lękiem przed dentystą mogą spędzić całe życie unikając  fotela dentystycznego.

Prof. Zoe Marshman wskazuje, że w przypadku innych form lęku i schorzeń psychicznych - istnieją mocne dowody na efektywność stosowania CBT. Jednak w przypadku stomatologii tego typu badań na większą skalę się nie wykonywało.  

W ramach rozpoczętego badania materiały w zakresie CBT zostały opracowane i udostępnione online dla dzieci w wieku od 9 do 16 lat (a w zasadzie dla ich rodziców). 

- Jeśli nasze ustalenia wykażą, że nowa forma terapii udostępniona dentystom jest skuteczna, wówczas dzieci mogłyby uzyskać bezpośrednią pomoc niemal w każdym gabinecie dentystycznym, bez konieczności podróżowania na do szpitali - powiedziała prof. Zoe Marshman.

Zespół naukowców z uniwersytetów w Sheffield, Sheffield Hallam, Cardiff, King's College London, Leeds, Newcastle i York, poszukuje 60 dentystów do udziału w zasadniczej fazie badań, które rozpocznie się we wrześniu 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   dentofobia   kariera naukowa  

POLECAMY W SERWISACH